EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Katodik Koruma Ölçümleri

Katodik koruma, aslına bakılırsa bir tür metal koruma şeklidir. Metaller genel olarak su veya hava ile temas ettiği zaman korozyona uğramaya başlar. Bu durum zamanla metali çürütür ve kullanılamaz duruma getirir. Birçok yerde bu ciddi bir maliyet demektir.

Katodik Koruma Ölçümleri

Eski zamanlarda da toprağın altında veya suyun içinde kalan metal boruların korozyona uğramaması ve aşınmaması için bazı koruma yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri olan katodik koruma, korunacak boruların yanına onlarla temas edecek şekilde daha aktif bir metalin konulması ilkesine dayanmaktadır. Bu yöntem en fazla petrol sondaj kulelerinde ve gemilerin yüzeylerinin paslanmasını önlemek için kullanılmaktadır.

Katodik koruma yönteminde, korunacak metal yapı, bir elektrokimyasal hücrenin katodu haline getirilmekte ve metal yüzeyinde yürümekte olan anodik reaksiyonları durdurulmaktadır. Bunun için metal yüzeye katodik yönde bir dış akım uygulanır.

Bu uygulamanın ilk örnekleri 1930’lu yıllara kadar gider. Sonraki yıllarda bu yöntem çok gelişmiştir. Bugün teknolojik alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak yüksek performanslı katodik koruma yöntemleri uygulanmaktadır. Temelde katodik koruma iki farklı şekilde yapılmaktadır: dış akım kaynaklı ve galvanik anotlu. Dış akım kaynaklı katodik koruma yönteminde metale dışarıdan bir doğru akım uygulanr. Galvanik anotlu katodik koruma yönteminde ise metal yapıya kendisinden daha negatif potansiyelde metal (anot) bağlanır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından katodik koruma ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS 5141 EN 12954 Katodik koruma - Gömülü veya suya daldırılmış metalik yapılar için - Boru hatları için genel prensipler ve uygulama
  • TS EN 13636 Gömülmüş metalik tanklar ve ilgili boru sisteminin katodik konunması
  • TS EN ISO 12696 Beton içindeki çeliğin katodik koruması
  • TS EN 16222 Gemi gövdelerinin katodik koruması
  • TS EN ISO 13174 Katodik koruma - Liman tesisleri için
  • TS EN 16299 Toprak veya taban ile temasa dayanan toprak depolama tankı üzerinde dış yüzeylerin katodik koruması

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de katodik koruma ölçümleridir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.