EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Yüksek Gerilim Ölçümleri

Yüksek gerilim, canlılara zarar verecek bir büyüklükte elektrik enerjisi demektir. Elektrik iletim hatları, elektrik üreten santrallerde kontrollü bir şekilde üretilen elektrik enerjisinin, bu santrallerden dağıtım hatlarına aktarılmasını sağlayan hatlardır. Bu hatlar genel olarak yüksek ve düşük gerilim olarak iki türlüdür.

Yüksek Gerilim Ölçümleri

Elektrik üretim tesisleri ile, elektrik tüketim bölgelerine yakın olan transformatör istasyonları arasında ve transformatör istasyonları ile son tüketiciler arasında elektrik enerjisi iletimi bu enerji nakil hatları ile sağlanmaktadır. Elektrik hatlarının güvenli bir şekilde kurulması ve elektriğin en düşük kayıplarla aktarılması önemli bir konudur.

Elektrik santrallerinden yerleşim bölgelerine uzanan elektrik hatları yüksek gerilim hatlarıdır. Yüksek gerilim hatları üzerinde, bin Volt’tan 154 bin Volt’a kadar gerilim taşınmaktadır. Elektrik tüketim bölgelerine yakın olan transformatör istasyonlarından tüketicilere uzanan elektrik hatları ise düşük gerilim hatlarıdır. Bu hatlar şehir içi elektrik dağıtımında kullanılmaktadır.

Yüksek gerilim hatlarının, belli güvenlik gereklilikleri karşılaması gerekmektedir. İnsan nüfusu arttıkça ve ihtiyaçlar çoğaldıkça günden güne daha fazla elektrik ihtiyacı doğmaktadır. Bu paralelde elektrik santrallerinden yerleşim bölgelerine çok büyük güçlerin taşınması gerekmektedir. Bu büyük güçlerin taşınması için akımın veya gerilimin yükseltilmesi gerekiyor. Akımın yükselmesi demek iletken ve kablo kesitlerinin büyümesi demektir. Ancak bu durumda elektriğin taşınması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle gerilim arttırılmakta ve sonra tekrar düşürülmektedir. Bu şekilde elektrik, yüksek gerilim hatları ile çok uzak mesafelere taşınabilmektedir. Yüksek gerilim hatlarında, olumsuz hava koşullarında bile enerji kaybı olmamaktadır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından yüksek gerilim ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 60060-1 Yüksek gerilim deney teknikleri - Bölüm 1: Genel tarifler ve deney kuralları
  • TS EN 60060-2 ... Bölüm 2: Ölçme sistemleri
  • TS EN 60060-3 ... Bölüm 3: Sahada yapılan deneylerle ilgili tarifler ve kurallar

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de yüksek gerilim ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.