EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Halat Testleri ve Değerlemesi

Halatlarda hasar birçok şekilde ortaya çıkabilir. Örrneğin dış yıpranma yüzünden bazı hasarlar ortaya çıkabilir. Zorlu hava ve kullanım koşullarından, halatıı oluşturan lifler yıpranır ve dış yüzeyi düzleşir. Llifler bu şekilde zarar görmüşse bu halatın daha fazla kullanılmaması gerekir. Yine bükümlü halatların bir kolu kopmuşsa halat mutlaka değiştirilmelidir. Halatın yıpranma derecesi, zarar görmüş iplik sayısı gözlenerek ve halatın aşınmış ve aşınmamış bölümlerdeki ipliklerin kalınlıkları karşılaştırılarak değerlendirilir. Ancak en sağlıklı netice bir laboratuvarda halatın bir bölümüne uygulanacak gerilme testi ile alınabilir.

Halat Testleri ve Değerlemesi

Halatlar, lokal sürtünme yüzünden de hasar görebilir. Halat eğer keskin kenarlardan geçiyorsa bu noktada halat aşırı gerilim altındadır ve bu şekilde oluşan hasarlar ciddi kuvvet kaybına neden olabilir. Halatta izlenecek derin çizikler bu durumun göstergesidir.

Bir de aşırı ve zorulu kullanım nedeniyle, halatlarda iç yıpranma meydana gelebilir. Liflerde görülecek gevşemeler ve tiftiklenmiş iplikler bu durumun habercisidir.

Bunların dışında aşırı yükleme, kimyasal etkilere maruz kalma ve aşırı soğuk veya sıcak ortamlarda kullanma de halatlarda hasarlar oluşturabilir.

Akredite muayene kuruluşları tarafından verilen gözetim hizmetleri kapsamında, halat testleri ve değerlemesi hizmeti de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS EN 1261 Halatlar - Genel hizmetler için - Kendir (kenevir) lifli
  • TS EN 1709 İnsan taşımak için tasarımlanan halatlı hat tesisleri için güvenlik kuralları - İşletmeye alma öncesi muayene, bakım, işletme ile ilgili muayene ve kontroller
  • TS EN 12408 İnsan taşımak için tasarımlanan halatlı tesisler için güvenlik kuralları - Kalite güvencesi
  • TS EN ISO 1346 Halatlar - Polipropilenden yarılmış filmli, tek flamanlı, çok flamanlı ve polipropilenden yüksek dayanımlı çok flamanlı
  • TS EN 12385-1 Çelik tel halatlar - Güvenlik - Bölüm 1: Genel kurallar
  • TS EN 353-1 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Ankraj hattı içeren kılavuzlanmış tipteki düşme önleyiciler - Bölüm 1: Rijit ankraj hattı içeren kılavuzlanmış tipteki düşme önleyiciler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak gözetim hizmetleri kapsamında halat testleri ve değerlemesi hizmeti vermektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.