EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Fazlardaki Dengesiz ve Aşırı Yüklenme Ölçümleri

Bugün sanayide kullanılan elektrik enerjisinin önemli bir bölümü üç fazlıdır. Üç fazlı sistemlerde genel olarak fazlar arasında 120 derece faz farkı bulunmakta ve gerilim frekansı ve genlikleri eşit olmaktadır. Bu tip üç fazlı sistemlere dengeli üç fazlı sistemler denilir. Bazı sistemlerde fazların sıralaması önemlidir. Örneğin, üç fazlı asenkron motorlarda doğru bir dönüş yönü elde etmek için faz sırasının R, S ve T sıralamasına uygun olması gerekir. Bu durumda motor saat yönünde döner.

Fazlardaki Dengesiz ve Aşırı Yüklenme Ölçümleri

Enerji şebekesinde fazlardan çekilen güçler arasında büyük bir fark olması durumunda, fazlardaki dengesiz yüklenmeden veya aşırı yüklenmeden bahsedilmektedir. Bir trafo anlık yüklere karşı dayanıklı olarak üretilmektedir. Ancak bu trafoya bir anda beklenenden çok yüklenilmesi durumunda trafo bir tepki olarak aşırı ısınır, kendi soğutma sistemi bu durumda yeterli olmaz ve neticede trafo yanabilir. Aslında trafodaki bu aşırı yüklenme olayı bir güç yetmezliği durumudur. Bu sırada meydana gelen anormal ısı, trafo sarımlarındaki izolasyonu bozar ve trafonun içten yanmasına neden olur.

Trafo ve elektrik panolarında yaşanan patlamaların en büyük nedeni, aşırı yüklenme yanı sıra bu cihazların periyodik bakımlarının zamanında yapılmamasıdır. Genelde trafo patlamalarının özellikle yaz aylarında artıyor olmasında aşırı sıcaklar da etkili olmaktadır. Aslında elektrik panoları bina içlerinde olmasına rağmen patlamalarda artış olması, bunların bakımlarının yapılmadığını göstermektedir. Buradaki en büyük sıkıntı bir arıza durumunda pano kontrollerinin akla gelmesidir. Bu kontrollerde kablo ve topraklama kontrolleri önemli olmaktadır. Zaman içinde topraklama direnci değişmiş veya olması gereken değere göre direnç yükselmiş olabilir. Bu kontrollerde binada kullanılacak toplam elektrik yükleri hesaplanmakta ve cihaz seçimi ona göre önerilmektedir. Bu yüzden akredite muayene kuruluşları tarafından yapılacak fazlardaki dengesiz ve aşırı yüklenme ölçümleri önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de fazlardaki dengesiz ve aşırı yüklenme ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.