EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Silindir Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Ağır iş makinalarından biri olan silindirler, toprak veya stabilize temel malzemelerinin veya asfalt karışım malzemelerinin sıkıştırılması işinde kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak yol ve baraj inşaatlarında kullanılmaktadır. Motor güçleri 40 ile 250 HP arasındadır ve ağırlıkları 20 tona kadar ulaşmaktadır.

Silindir Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Yol silindirleri sıkıştırma sistemlerine göre şu şekilde gruplanmaktadır: statik sıkıştırma sistemleri, lastik tekerlekli sıkıştırma sistemleri, vibrasyonlu sıkıştırma sistemleri ve osilasyonlu sıkıştırma sistemleri. Yürüyüş sistemlerine göre de şu şekilde gruplanmaktadır: statik tamburlu, düz tamburlu, keçi ayağı tamburlu, lastik tekerlekli ve kombine.

Lastik tekerlekli sıkıştırıcı silindirlerin ön ve arkalarında lastik tekerlekler bulunur ve bu silindirler genel olarak asfalt sıkıştırma işlerinde kullanılır. Kombine sıkıştırıcı silindirlerde lastik tekerlek ve silindir biraradadır ve bunlar genelde sıkıştırma işlemi yapan yol silindirleridir. Vibrasyonlu silindirler, vibrasyon (titreşim) yaptırıldığı zaman kendi ağırlıklarının hemen hemen üç katı dinamik ağırlığa, yani sıkıştırma kuvvetine ulaşır. Bu sistemde sık tekrarlı kuvvet uygulanarak asfalt karışımının titreşmesi sağlanır. Osilasyonlu sıkıştırma sistemleri ise özellikle sıkıştırılması zor yüzeylerde etkili olmaktadır.

Kısaca silindir sistemleri, ağır tonajlı ve geniş iki silindirin sıkıştırılacak zemin üzerinde belli bir hızda sürülmesi ile oluşan baskı esasına dayanmaktadır. Silindirler çeşitli güç ve kapasitelere sahiptir ve seçim, kullanılacak alana göre yapılmalıdır. Teknolojiler ilerledikçe silindirlerin hem kullanım kolaylığı artmakta hem de hata ve kaza oranları düşmektedir. Ancak önemli olan periyodik bakımlarının zamanında yapılmasıdır.

Muayene kuruluşları tarafından verilen iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında, silindirlerin periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS 12205 Yol silindirleri
  • TS 10203 İnşaat ve kazı makinaları - Yol silindirleri merdane ve lastik ıslatma sistemleri
  • TS 10204 İnşaat ve kazı makinaları - Yol silindirleri - Vibrasyon sistemleri
  • TS 12188 Yol silindirler - Çelik merdaneler
  • TS 12189 Yol silindirleri sıyırıcılar

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında silindir periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.