EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kompresör Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kompresörler, atmosferik havayı veya düşük basınçlı gazları sıkıştırmak ve yüksek basınçlı hava veya gaz elde etmek amacı ile kullanılan iş makinalarıdır. Farklı amaçlara yönelik ve farklı teknolojilerin kombinasyonu ile üretilmiş sayısız kompresör çeşidi bulunmaktadır. Başlıca kompresör çeşitleri, dinamik kompresörler (turbo kompresörler), değişken hacimli kompresörler ve döner rotorlu kompresörlerdir. Ancak hangi çeşidi olursa olsun temelde iki farklı kompresör çalışma prensibi bulunmaktadır: turbo kompresörler ve pistonlu kompresörler. Turbo kompresörler dinamik kompresörler sınıfına girmektedir. Bunlar hava veya gaz moleküllerinin hızını arttırarak enerjilerini yükseltirler. Pistonlu kompresörler ise hava veya gazı belli bir hacme alır ve bu hacmi daraltarak basıncını artırır.

Kompresör Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bugün işletmeler tarafından en fazla pistonlu ve vidalı kompresörler kullanılmaktadır. Vidali kompresörler, biri erkek diğeri dişi iki vidanın birlikte dönmesi ve aralarında kalan vida boşluğunda havanın veya gazın sıkıştırılması prensibi ile çalışmaktadır.

Kompresörlerin içinde basınçlı hava veya gaz bulunduğu için periyorik bakımlarının yapılmaması durumunda patlama tehlikesi çok yüksektir. Bu durum hem çalışanların can sağlığı, hem de işletmenin göreceği maddi kayıplar bakımından risk yaratmaktadır.

Muayene kuruluşları tarafından verilen iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında, kompresörlerin periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS 9531 ISO 3857-3 Kompresörler, pnömatik aletler ve makinalar - Terimler - Bölüm 3: Pnömatik aletler ve makinalar
  • TS ISO 5389 Turbo kompresörler - Performans deneyi esasları
  • TS EN 1012-1 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Hava kompresörleri
  • TS EN 1012-2 ... Bölüm 2: Vakum pompaları
  • TS EN 13771-2 Soğutma için kompresörler ve yoğuşturucu üniteler - Performans deneyi ve deney metodları - Bölüm 2: Yoğuşturucu üniteler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında kompresör periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.