EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

EN 15085 Kaynak Mühendisliği Yönetim Sistemi
Belgelendirme Hizmetleri

EN 15085 Kaynak Mühendisliği Yönetim Sistemi

Ekonominin gelişmesi ile birlikte yolcu talebi de artınca bu talebi karşılamak için ülkeler demiryollarına daha fazla yatırım yapmaktadır. Ulaştırma alanında demiryolları taşımacılığı geliştikçe teknolojik yenilikler ve yeni taşıma sistemleri de ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de son yıllarda yüksek hızlı trenler, ekspres trenler, metro sistemleri ve banliyö trenleri ile ciddi boyutta yük ve yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Bu talepleri karşılamak amacı ile de demiryolu sektöründe, vagonlar, makas ve diğer demiryolu parçaları dahil birçok demiryolu araçları ve parçaları üretilmektedir. Burada en önemli konu üretim çalışmalarında iş güvenliği ve sağlığının dikkate alınmasıdır. Demiryolu sektörü tehlikeli sınıfta üretim yapan işletmeler arasında yer almaktadır ve çoğu zaman ciddi risklerle karşı karşıya kalınmaktadır.

en-15085

Yürürlükte olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, iş sağlığı ve güvenliğine önleyici bir yaklaşım getirmektedir. Söz konusu yasaya göre işletmelerin, mevcut tehlikeleri tespit etmesi, bu tehlikelerden kaynaklanan riskleri değerlendirmesi, tespit edilen risk faktörlerinin ölçüm, analiz ve teknik kontrollerini yapması ve gereken önlemleri alması gerekmektedir.

Demiryolu araçları ve parçaları üreten işletmelerde genel olarak vinçlerden ve tezgahlardan kaynaklanan mekanik riskler, yükleme ve boşaltma riskleri, elektrik kaynaklı riskler ya da ergonomik riskler bulunmaktadır.

Bu risklerin önüne geçmek amacı ile bir yandan yasal düzenlemeler yapılırken bir yandan da yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından çeşitli standartlar geliştirilmektedir. Bu standartlar içinde en dikkat çekici olanı 2007 yılında Avrupa Standartlar Komitesi (European Committee for Standardization - CEN) tarafından tasarlanan EN 15085 standardıdır. Bu standart aslında daha önce Alman Standartlar Enstitüsü (Deutsches Institut für Mormung - DIN) tarafından yayınlanan DIN 6700 standardının yerini almıştır.

EN 15085 standartlar serisi ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıklarla yayınlanmıştır:

  • TS EN 15085-1 Demiryolu uygulamaları - Demiryolu araçları ve bileşenlerinin kaynağı - Bölüm 1: Genel
  • TS EN 15085-2 ... Bölüm 2: Kaynak imalatçılarının Kalite özellikleri ve belgelendirilmesi
  • TS EN 15085-3 ... Bölüm 3: Tasarım özellikleri
  • TS EN 15085-4 ... Bölüm 4: İmalat özellikleri
  • TS EN 15085-5 ... Bölüm 5: Muayene, deneyler ve dokümantasyon

EN 15085 standardı, demiyolu araçları ve parçalarının kaynak işlemleri için temel gereklilikleri kapsamaktadır. Demiryolu ve demiryolu parçaları üreten işletmeler için EN 15085 belgesine sahip olmak önemli bir ayrıcalıktır. Ayrıca bu işletmeler için EN 15085 standartlarını uygulamak bir zorunluluktur.

Belgelendirme kuruluşları, TS EN 15085-2 standardına göre belgelendirme çalışmalarını yürütmektedir. Demiryolu araçlarının ve bunlarla ilgili parçaların Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilebilmesi için, üretici firmaların mutlaka EN 15085 belgesine sahip olması gerekmektedir.

Kuruluşumuz EN 15085 Kaynak Mühendisliği Yönetim Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.