EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Teleferik Sistemleri Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Teleferik, birbirinden belli bir mesafede bulunan iki nokta arasına gerilmiş olan bir veya birkaç çelik halat üzerinde havada yol alan asılı ulaştırma aracıdır. Bugünküne yakın ilk teleferik 1834 yılında Almanya’da yapılmıştır. Daha önceleri kenevir halatlar kullanılan sistemler yerine çelik kablolar kullanılarak teleferiğin taşıma gücü artırılmıştır. İnsanların binebileceği ilk teleferik uygulaması ise 1870 yılında, İngiltere’de olmuştur.

Teleferik Sistemleri Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bugün ulaşımı güç yüksekliklere teleferik hatları çekilmekte ve ulaşım sağlanmaktadır. İnsanların kullandığı teleferikler çelik halatlara bindirilen yolcu kabinleri ile sağlanır.

Esas olarak teleferik sistemi üç ana bölümden oluşmaktadır: teleferiğin asılı olduğu halatlar, bu halatlara hareket gücü veren makina ve teleferik kabinleri. Halatlar istasyonlar arasına gerilen pilonlar aracılığı birbirlerine bağlıdır. Genelde teleferikler, tek halatlı veya iki halatlı olabilir. Tek halatlı sistemde teleferik tek bir hareketli kabloya bağlıdır. İki halatlı sistemde ise halatlardan biri kabinin ağırlığını çeker, diğeri hareketi sağlar. Tek halatlı teleferik sistemi bir tonluk bir yükle dakikada 200 metre hızla gidebilir. İki halatlı teleferik sistemi ise beş tonluk bir yükle aynı hızı yapabilir. Yolcu teleferikleri yüzden fazla yolcu taşıyabilir. Elbette teknolojiler geliştikçe bu değerler de artmaktadır.

Bu arada insan taşıyan teleferiklere özel fren sistemleri, acil durum motorları ve yangın söndürücüler konulması zorunlu tutulmaktadır.

Teleferik sistemleri, gittikçe daha ağır yükler taşımaktadır ve daha önemlisi insanların can güvenliği söz konusudur. Bu bakımdan düzenli bakımlarının yaptırılması yaşamsal öneme sahiptir. Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen, teleferik sistemlerinin test ve muayeneleri çalışmalarında göz önünde tutulan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 1907 Teleferik taşımacılığında insanlara güvenliği sağlamak için güvenlik gereklilikleri - Terminoloji
  • TS EN ISO 4375 Hidrometri - Akış ölçümü için teleferik sistemleri
  • TS EN 1909 İnsan taşımak için tasarımlanan havai hat tesisleri için güvenlik kuralları - Tahliye ve kurtarma
  • TS EN 12397 İnsan taşımak üzere tasarlanan kablolu taşıma araçlarının kurulumu için güvenlik kuralları – İşletme
  • TS EN 13796-1 İnsan taşımak üzere tasarlanan kablolu tesisler için güvenlik kuralları - Taşıyıcılar - Bölüm 1: Kavramalar, taşıyıcı vagonlar, kabine monteli frenler, kabinler, sandalyeler, taşıyıcılar, bakım amaçlı taşıyıcılar, çekme askıları

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak, kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrollerini yapmaktadır. Bu kapsamda teleferik sistemlerinin periyodik kontrol ve muayene hizmetleri de verilmektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.