EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Planya Tezgahları Muayenesi

Planya tezgahları, kesici bıçaklar yardımı ile ahşap malzemelerden parçalar kesen ve rendeleme yapan, bazı durumlarda yüz açma veya yüzey açma gibi işlemlede kullanılan tezgahlardır. Tomruk durumundaki ağaçtan, önce şerit testereler kullanılarak keresteler elde edilir, arkasından ağacın kaba düzlemesi için planya tezgahlarından yararlanılır. Bunun için ağaç önce sabitlenir, arkasından planya ile düzeltme işi yapılır. Bu şekilde ağaç istenilen kalınlığa getirilmiş ve düzlenmiş olur.

Planya Tezgahları Muayenesi

Planya tezgahlarında, motor gücü kayışlarla kesici bıçağa aktarılır. Bıçaklar yatay bir eksende döner ve işlenecek ağaçtan talaş çıkartarak kesim yapar. Bıçağın ön ve arkasında hareketli tablalar bulunur. Bu tablalar ile talaş kalınlığı ayarlanır. Ön tabla talaş miktarını ayarlamak için, arka tabla ise yatay gönye olarak kullanılır.

Bugün ağaç işleri atölyelerinde, şerit testere makinelerinden sonra en fazla planya tezgahları kullanılmaktadır. İş parçalarının doğrusal hareket yaptığı, kesici takımının ise sabit kaldığı planya tezgahlarına bazı işyerlerinde vargel tezgahı dendiği de olmaktadır.

Yürürlükte olan yazal düzenlemelere göre planya tezgahlarının her yıl en azından bir kere, makina mühendisleri, makina teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından kontrol ve muayene edilmesi gerekmektedir.

Akredite olmuş muayene kuruluşları, planya tezgahlarının muayenelerini yapmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 50632-2-19 Elektrik motoruyla çalışan aletler - Toz ölçme işlemi - Bölüm 2-19: Planya tezgahları için belirli gereklilikler
  • TS EN 50632-3-3 Elektrik motoruyla çalışan aletler - Toz ölçme işlemi - Bölüm 3-3: Taşınabilir planyalar ve kalınlaştırıcılar
  • TS EN 860:200 Ağaç işleme makinalarının güvenliği - Bir taraflı kalınlık planya makinaları
  • TS ISO 241 Kesici takımlar - Torna ve planya kalemleri - En kesit biçim ve boyutları
  • TS 68 Rendeler ve planyalar (ahşap işlemeler için)

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile tezgahların periyodik kontrollerini de yapmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere işletmelere planya tezgahlarının muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul görmüş test ve muayene yöntemlerine uygun hareket edilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.