EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Genleşme Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Genleşme tankları ya da genleşme depoları, bir su tesisatındaki basınç yükselmelerini kontrol etmek ve sisteme su desteği sağlamak amacı ile kullanılan destek elemanlarıdır. Sıcak kullanma suyu sağlayan tesisatlarda suyun sıcaklığı ortalama 80 derece civarındadır. Besleme suyunun sıcaklığı ise ortalama 10 derecedir. Sistemdeki su kullanıldıkça suyun sıcaklığı bu değerler arasında iner çıkar. Bu değişimler sırasında suyun özgül ağırlığı da değişir. Genleşme tankları genişleyen su hacmini düzenlemek amacı kullanılmaktadır.

Genleşme Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Genelde açık ve kapalı olarak iki çeşit genleşme tankı kullanılmaktadır. Açık genleşme tanklarının üzeri açıktır, dolayısıyla atmosfer basıncı etkisine açıktır. Bu tanklarda tesisatın içindeki basınç atmosfer basıncı ile dengelenmektedir. Kapalı genleşme tankları ise tamamen kapalıdır. Çok büyük kapasiteli kullanımlar için tasarlanan bu tanklarda güvenlik, emniyet valfi (emniyet ventili) ve monometre ile sağlanmaktadır. Günümüzde modern ısıtma sistemlerinde kapalı genleşme tankları daha fazla kullanılmaktadır. Bu sistemde hava ile temas olmadığı için korozyon ihtimali çok düşüktür. Ayrıca su buharlaşıp kaybolmayacağı için oldukça ekonomiktir. Kapalı genleşme tanklarında, sistemin ısı kapasitesine bağlı olarak DIN 4751 standardında açıklanan güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Özellikle kapalı genleşme tankları, içinde oluşan basınç yüzünden patlama riski taşımaktadır ve düzenli aralıklarla kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekir. Muayene kuruluşları tarafından genleşme tanklarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 1203 EN 286-1 Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1: Genel amaçlar için basınçlı tanklar
  • TS EN 1012-1 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Hava kompresörleri
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney
  • TS EN 14336 Isıtma sistemleri - Binalar için - Su esaslı ısıtma sistemlerinin tesisi ve işletmeye alınması

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında genleşme tanklarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.