EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Manyetik Partiküllerle Muayene (MT)

Tahribatsız muayene yöntemlerinden biri de manyetik partiküllerle muayene yöntemidir (magnetic particle testing, MT). Bu yöntem genellikle yüzey hatalarını tespit etmek amacı ile kullanılmaktadır. Ancak hataların malzeme yüzeyine açık olması gerekmemektedir. Muayene edilecek malzemenin yüzeyine bir manyetik akım uygulandığı zaman, yüzeyde bulunan süreksizlikler üzerinde, yüzeydeki konumlarına bağlı olarak bir kaçak akım oluşmaktadır. Bu sırada malzeme yüzeyine ferromanyetik tozlar serpildiği zaman, bu tozlar kaçak akımlar tarafından çekilmekte ve süreksizlikler kendini göstermiş olmaktadır.

Manyetik Partiküllerle Muayene (MT)

Manyetik partiküllerle muayene yöntemi, ferromanyetik özellik gösteren bütün malzemelere uygulanabilir. Ancak ferromanyetik özellik taşımayan malzemelerde bu yöntemle sonuç almak mümkün değildir. Ferromanyetik özellik, demir tozlarının mıknatıslanması ile ilgilidir. Ancak bu yöntem uygulanırken büyük boyutlu malzemeler için çok yüksek mıknatıslama akımları gerekmektedir. Ayrıca malzeme yüzeyinin çok pürüzlü olması durumunda da doğru netice elde edilmemektedir. Bir de malzeme yüzeyinde kaplama ve boya varsa, yine doğru sonuç elde edilmemektedir.

Manyetik partiküllerle muayene yöntemi, uygulanması hızlı, basit ve maliyeti düşük bir yöntemdir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen tahribatsız muayene, test ve denetim çalışmaları arasında manyetik partiküllerle muayene (MT) çalışmaları da bulunmaktadır. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmakta ve hızlı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet verilmektedir. Esas alınan birkaç standart şu şekildedir:

  • TS EN ISO 9934 Tahribatsız muayene - Manyetik parçacık muayenesi
  • EN 1369 Dökümler - Manyetik parçacık muayenesi
  • EN 10228-1 Dövme çeliklerin tahribatsız muayenesi - Bölüm 1: Manyetik parçacık muayenesi
  • TS EN ISO 3059 Tahribatsız muayene - Penetrantla muayene ve manyetik parçacıkla muayene - İnceleme şartları
  • TS EN ISO 17638 Kaynakların tahribatsız muayenesi - Manyetik parçacık muayenesi
  • TS EN ISO 23278 Kaynakların tahribatsız muayenesi - Kaynakların manyetik parçacıkla muayenesi - Kabul seviyeleri

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, tahribatsız muayene yöntemleri arasında manyetik partiküllerle muayene (MT) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetlerimiz güçlü bir teknolojik alt yapı ve deneyimli ve eğitimli bir ekip tarafından verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.