EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Elektrik Motorları Ölçümleri

Elektrik motorları ilk olarak 1740’lı yıllarda icat edilmiştir. Basit bir elektrostatik motor olan bu ilk icadın arkasından 1820’li yıllarda manyetik alan ve mekanik güç üretimi ilkeleri ortaya çıkmıştır. Daha sonra Faraday tarafından önemli elektromanyetik buluşlar icat edilmiştir. Bu çalışmalar sırasında Faraday elektromanyetik araçlar kullanarak, elektriği mekanik enerjiye dönüştürmüştür. Yani elektrik akımını dönme hareketine dönüştüren bir cihaz yaratmıştır. Bu cihaz elektrik motorunun ilk basit örneğidir.

Elektrik Motorları Ölçümleri

Bugün elektrik motorları iki ana bölümden oluşmaktadır: rotor ve stator. Stator, motorun hareket etmeyen sabit bölümüdür. Gövdesi içinde bulunan iletkenlerden akım geçirildiği zaman bir manyetik alan oluşmaktadır. Bu manyetik alan ile rotorda iletkenlerden geçen akımın oluşturduğu manyetik alan etkileşime geçer ve rotor dönmeye başlar.

Elektrik motorları genel olarak sanayide kullanılmaktadır. Bu motorlar içinde alternatif akımlı elektrik motorları daha yaygındır. Çalışma sistemi bakımında bu motorlara indüksiyon motorları da denmektedir. Bu motorların ana parçaları stator, rotor, gövde, kapaklar, rulmanlar, yataklar ve soğutucu pervanedir. Faz sırasına göre bu elektrik motorları bir fazlı, iki fazlı veya üç fazlı olmaktadır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından elektrik motorları ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 62841-1 Elektrik motoruyla çalışan elde tutulan aletler, taşınabilir aletler ve çim ve bahçe makinaları - Güvenlik - Bölüm 1: Genel kurallar
  • TS EN 61029 Güvenlik kuralları - Elektrik motoruyla çalışan taşınabilir aletler için
  • TS EN 62841-2-2 Güvenlik kuralları - Elektrik motoruyla çalışan, elde tutulan aletler, taşınabilir aletler ve çim ve bahçe makinaları için - Bölüm 2-2: Elde tutulan elektrikli tornavidalar ve darbeli anahtarlar için özel kurallar
  • TS EN 62841-2-4 ...  Bölüm 2-4: Disk biçimli olmayan elde tutulan zımparalar ve parlatıcılar için özel kurallar
  • TS EN 62841-2-5 ... Bölüm 2-5: Elde tutulan dairesel testereler için özel kurallar

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de elektrik motorları ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.