EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Basınçlı hava, elektrik enerjisi kullanmanın uygun olmadığı durumlarda tercih edilen depolanabilir bir enerji türüdür. Bu sistemlerin temelini hava kompresörleri oluşturmaktadır. Kompresör içine alınan hava hacim olarak sıkıştırılmakta ve istenilen basınç düzeyine getirilmektedir. Kompresörlerde elde edilen basınçlı hava, yardımcı ekipmanlar kullanılarak, kullanım amacına göre iyileştirilir, depolanır ve basınçlı hava talebine göre akışı ve basıncı düzenlenir.

Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kompresörler, basit bir anlatım ile, bir gazın hacmini ve basıncını düşüren ve yükselten makinalardır. Gaz basıncını arttırma yöntemine göre kompresörler iki gruba ayrılmaktadır: pozitif deplasmanlı kompresörler ve dinamik kompresörler. Pozitif deplasmanlı kompresörlerde, kompresör haznesine belli miktarda hava alınır ve hacim mekanik olarak düşürülür. Bu şekilde istenilen basınca ulaşıncaya kadar havanın basıncı yükseltilir. Dinamik kompresörlerde ise, havanın basıncı hava akışı sırasında yükseltilir. Bu kompresörlerde ufak basınç değişimleri, büyük debi değişimleri yaratır. Her iki tür kompresörde de kompresör sistemini çalıştırmak için de elektrik motorları kullanılmaktadır.

Sanayinin çeşitli alanlarında kullanılan hava tankları, içinde oluşan basınç yüzünden patlama riski taşımaktadır ve düzenli aralıklarla kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekir. Muayene kuruluşları tarafından hava tanklarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 1203 EN 286-1 Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1: Genel amaçlar için basınçlı tanklar
  • TS EN 1012-1 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Hava kompresörleri
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney
  • TS 1203 EN 286-1 Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1: Genel amaçlar için basınçlı tanklar

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında hava tanklarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.