Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Tezgahların Periyodik Kontrolleri
Muayene Hizmetleri

Tezgahların Periyodik Kontrolleri

Ülkemizdeki geleneksel küçük sanayi giderek gelişiyor. Bu işyerleri kısıtlı teknolojik imkanlarla ve nispeten düşük maliyetlerle, sınırlı ölçekte üretim yapmaya çalışmaktadır. Daha çok emek yoğun olarak varlıklarını sürdüren bu işyerleri, faaliyetlerini çoğu zaman sanayinin bir tamamlayıcısı niteliğinde geliştirmektedir.

tezgahlar

Küçük sanayi işyerlerinde üretim yapılırken, makina ve ekipmanlar yerini, ağırlıklı olarak maharet ve kabiliyete bırakmıştır. Bu işyerinden patronlar ustalıktan, işçiler çıraklıktan gelmektedir. Üretim aracı olarak da ağırlıklı olarak tezgahlar kullanılmaktadır. Üretim faaliyetleri bu tezgahlarda daha çok el emeğine dayanırken, bütün sorumluluk işletme sahibinin üzerindedir.

İşletmelerde çok çeşitli tezgahlar kullanılmaktadır. Örneğin torna tezgahlarında şekil verilecek malzeme kesici araç yönünde hareketlendirilerek talaş kaldırılmak suretiyle işlenmektedir. Torna tezgahlarında genel olarak silindir veya konik şekili yüzeyler işlenir. Bu tezgahlarda ayrıca matkapla delik açma, profillerde vidalama yapma, taşlama, frezeleme ve yay sarma gibi işlemler yapılmakta, demir, ağaç veya plastik malzemelere istenilen şekiller verilmektedir. Yıllar önce kullanılan ilkel torna tezgahlarının yerini bugün hidrolik kumandalı ve sayısal kontrollü takım tezgahları almıştır.

Freze tegahlarında da şekil verilecek malzeme üzerinden, kendi ekseni çevresinde dönen kesici sayesinde talaş kaldırılmaktadır. Burada işlenecek malzemenin ileri geri hareketi söz konusudur. Freze tezgahlarında düz veya eğri yüzeyler işlenmekte veya malzeme yüzeyinde dişli çarklar ve kanallar açılmaktadır.

Çeşitli işletmelerde kullanınılan geleneksel tezgahlardan birkaçı şu şekildedir: azdırma tezgahları, balans tezgahları, broşlama tezgahları, kılavuz çekme makinaları, perçinleme makinaları, kumlama makinaları, pirinç kesme tezgahları, profil kıvırma tezgahları, profil doğrultma tezgahları, taşlama tezgahları, testere makinaları ve zımpara makinaları. Ancak günümüzde teknolojinin de desteği ile bu geleneksel tezgahlar daha fazla güçlenmiş ve bilgisayar destekli hale gelmiştir.

Ancak şurası bir gerçektir ki bu tezgahların hemen hemen tamamı elektrik enerjisi ile çalışan makinalardır. Bir yandan çalışanların can güvenliğini korumak bir yandan da işletmelerin mal güvenliğini sağlamak amacı ile, bu makinaların düzenli bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. 2013 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, tezgahları da kapsamına almıştır. Buna göre ilgili standartlarda başka koşul öngörülmemişse, takım tezgahları her yıl en az bir kere makine mühendisleri, makine teknikerleri veya yüksek teknikerler tarafından kontrol edilmelidir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen muayene hizmetleri arasında tezgahların periyodik kontrolleri hizmetleri de bulunmaktadır. Kuruluşumuz bu kapsamda olmak üzere, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile bu çerçevede başlıca şu hizmetleri vermektedir:

  • Bohrwerk tezgahları muayenesi
  • CNC işleme tezgahları muayenesi
  • Dişli açma makinelerinin muayenesi
  • Dişli taşlamaların muayenesi
  • Freze tezgahları muayenesi
  • Planya tezgahları muayenesi
  • Taşlama tezgahları muayenesi
  • Torna tezgahları muayenesi

Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmakta ve kusursuz bir şekilde hizmet verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.