EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kompresör Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bugün basınçlı hava, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde elektrik enerjisi ile birlikte kullanılan en önemli enerji kaynağıdır. Bir kompresör, mekanik bir enerji kaynağını kullanarak atmosferik havayı yüksek basınç enerjisine dönüştürmektedir. Emilen hava moleküllerinin hacmini azaltır ve sıkıştırır, bu şekilde basınçlandırma işlemini yapar.

Kompresör Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kompresörler, çalışma prensipleri itibariyle iki farklı gruba ayrılmaktadır: yer değiştirmeli kompresörler ve dinamik kompresörler. Yer değiştirmeli kompresörler, belli bir miktar havayı içine alır ve hacmini düşürerek havayı sıkıştırır. Bunlar da kendi içinde pistonlu kompresörler, rotary kompresörler, vidalı kompresörler ve diyaframlı kompresörler olarak ayrılır. Dinamik kompresörler ise dakikada 40 metreküpten fazla ihtiyaçlar için uygundur.

Kompresörler içinde her zaman yüksek basınç oluşmaktadır ve insanların can ve mal güvenliği açısından düzenli kontrollerinin yapılması önemlidir. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre kompresörlerin her yıl en az bir defa yetkili makina mühendisleri, makina teknikerleri veya yüksek teknikerler tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Muayene kuruluşları tarafından kompresörlerin kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 9531 ISO 3857-3 Kompresörler, pnömatik aletler ve makinalar - Terimler - Bölüm 3: Pnömatik aletler ve makinalar
  • TS ISO 5389 Turbokompresörler - Performans deneyi esasları
  • TS 1203 EN 286-1 Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1: Genel amaçlar için basınçlı tanklar
  • TS EN 1012-1 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Hava kompresörleri
  • TS EN 1012-2 ... Bölüm 2: Vakum pompaları
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney
  • TS EN 13771-2 Soğutma için kompresörler ve yoğuşturucu üniteler - Performans deneyi ve deney metotları - Bölüm 2: Yoğuşturucu üniteler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında kompresörlerin periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.