EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Radyoaktif Alanların Muayeneleri

Son yıllarda radyasyondan yararlanarak yapılan çalışmalar insanların yaşam standartlarının yükselmesinde çok önemli katkılar sağlamıştır. Örneğin tıbbi alanda radyasyon, insan vücudunu görüntülemek ve vücutta bulunan kötü huylu hücreleri yok etmek için kullanılmaktadır. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde radyasyonun bir çeşidi olan X ışınlarının faydası büyüktür.

Radyoaktif Alanların Muayeneleri

Radyasyondan yararlanılan bir başka sektör sanayi sektörüdür. Borular, buhar kazanları, çeşitli makine aksamları ve daha birçok sanayi ürünlerinin X ve gama ışınları kullanılarak röntgen filmleri çekilmekte ve içlerinde bir hata olup olmadığı tespit edilmektedir. Keza demir, çelik, çimento, plastik, kağıt, şeker ve daha birçok sanayi ürününün üretim aşamalarında, bu ürünlerin nem ve yoğunluk ölçümlerinde radyasyon kullanılmaktadır.

Diğer yandan gelişmiş ülkelerin atmosferde yaptıkları nükleer bomba testleri, radyoaktif serpintilere ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Yerüstü ve yeraltında yapılan nükleer testler de çevre kirliliği yaratmaktadır.

Ancak radyasyonun insan sağlığı üzerinde yarattığı zararlı etkiler de bulunmaktadır. Bu olumsuz etkiler arasında yanıklar, radyasyon hastalıkları, yaşam süresinin kısalması, kalıtımsal bozukluklar ve kanser bulunuyor. Büyük miktarda radyasyona maruz kalmak ölümlere bile yol açabiliyor. Bu nedenle radyoaktif alanların kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Tarafsız ve bağımsız hizmet veren akredite muayene kuruluşları tarafından verilen çevre muayene hizmetleri arasında radyoaktif alanların muayene hizmeti de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 2919 Radyasyondan korunma - Kapalı radyoaktif kaynaklar - Genel kurallar ve sınıflandırma
  • TS EN ISO 3925 Açık radyoaktif maddeler - Dokümantasyonu ve tanımlanması
  • TS EN 62533 Radyasyondan korunma ölçme cihazları - Radyoaktif malzemelerin foton tayini için çok hassas el aletleri
  • TS EN 62534 Radyasyondan korunma ölçme cihazları - Radyoaktif maddenin nötron tayini için çok hassas el aletleri
  • TS 2969 Radyoaktivite maddelerin ambalajları - Radyoaktif madde ve radyasyon kaçağı için deneyler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esasları ve ilgili standartlar doğrultusunda, çevre muayeneleri kapsamında radyoaktif alanların düzenli kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanmakta ve eğitimli ve deneyimli çalışanlar ile hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar almaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.