EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Buhar Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Buhar, suyun gaz halidir. Sıvı veya katı halden buharlaşma veya sublimasyon yolu ile buhar oluşmaktadır. Su buharlaşırken eşit miktarda sıvı veya katı parçacıklar gaz haline gelir, aynı zamanda uygun koşullarda buhar, gaz halinden tekrar sıvı haline dönüşebilir. Bu dinamik bir dengedir.

Buhar Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Buhar birçok nedenle kullanılmaktadır. Herşeyden önce ideal bir ısı taşıyıcıdır. Isı kayıpları çok düşüktür. Küçük çaplı borularla daha fazla ısı taşımaktadır. Geri kazanımı ile enerji tasarufu sağlanabilir. Akışkanın taşınması kendi basıncı ile sağlanır, bu yüzden maliyeti düşüktür. Sıcaklık kontrolü çok hassas bir şekilde yapılabilir. Buhar, sistemde korozyon riskini düşürür. Aynı zamanda güvenlidir ve çevre dostudur. Ancak yüksek enerji ve basınç olduğu için korunması gerekmektedir.

Buharın gücü günümüzde petrokimya alanında, termik santrallerde elektrik üretiminde, gıda sektöründe sterilizasyon amacı ile, buharlı ısıtma sistemlerinde, rafinerilerde, kimyasal proseslerde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Buhar kazanları esas olarak suyun ısıtılarak buharlaşmasını sağlayan sistemlerdir. Kullanım amacına bağlı olarak buhar kazanlarının farklı çeşitleri vardır. Buhar kazanları genelde çelik kazanlardır. Sanayinin birçok alanında buhar kazanları oldukça sık kullanılmaktadır. Ancak güvenli kullanımları için mutlaka akredite muayene kuruluşları tarafından test ve muayenelerinin yapılması ve belgelendirilmesi gerekmektedir. Çünkü neticede sıkıştırılmış ve basınç altında tutulan buhar söz konusudur ve herhangi bir patlama durumunda insanların can ve mal güvenlikleri tehlikeye girmektedir.

Muayene kuruluşları tarafından yapılan çalışmalarda esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 2025 Buhar kazanları işletme - Muayene ve bakım genel kuralları
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney
  • TSE CEN/TR 13445-9 Ateşle temas etmeyen basınçlı kaplar - Bölüm 9: En 13445 serisinin ISO 16528 ile uygunluğu
  • ISO 16528 Kazanlar ve basınçlı kaplar

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında buhar kazanlarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.