EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kaçak Akım Koruma Ölçümleri

Bir elektrik şebekesinde toprak hattı direnci yüksekse veya toprak hattına bağlı kablo başka bir yer ile temas ediyorsa, bu durumda kaçak akım meydana gelir. Sistem bu kaçak akımı tesisattan uzaklaştıramaz. Böyle olunca kaçak akım, insanların yaşamı için ciddi bir tehlike oluşturur. Eğer elektrik tesisatındaki kaçak 30 mA üzerine çıkmışsa bu önemli bir yaşamsal tehlike demektir.

Kaçak Akım Koruma Ölçümleri

Elektrik sistemindeki kaçak akım 30mA üzerinde ise, bu kaçak akıma yakalanan insanlar sakat kalabilir. Eğer bu akıma maruziyet süresi uzarsa ölüm riski oldukça yüksektir.

Elektrik çarpması dendiği zaman, bir elektrik akımının insan vücudundan geçecek şekilde bir elektrik kaynağı ile teması etmesi ile insanın yaralanması veya ölümü ifade edilmektedir. Elektrik çarpmalarının temel nedeni kaçak akımlardır. Bir elektrik çarpmasında, sonucu etkiyelen faktörler şunlardır: elektrik devresinin tamamlanıp tamamlanmadığı, akımın gerilimi (yani voltajı), akımın cinsi (yani AC DC olması), akımın şiddeti (amperi), akımın vücuttan geçtiği yol, akımın dokulardan geçtiği süre ve vücudun direnci. İnsan vücudunun her noktası eşit iletkenlik veya direnç seviyesine sahip değildir. Elektrik akımı her zaman direnci en düşük yolu tercih eder. Bu yol ise kalp ve dolaşım sistemidir.

Genel olarak elektrik tesisatında oluşan kaçak akımın herhangi bir nedenle toprak hattı ile boşaltılamaması durumunda sistemin ana bağlantısını keserek olası tehlikeleri engelleyen araçlara kaçak akım rölesi denmektedir. Bu röleler genel olarak 30 mA ve 300 mA olarak üretilmektedir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından kaçak akım koruma ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 61557-13 Alçak gerilim dağıtım sistemlerinde elektriksel güvenlik - 1000 volt AA ve 1500 volt AA’a kadar - Koruyucu düzenlerin denenmesi, ölçülmesi veya izlenmesi ile ilgili donanımlar - Bölüm 13: Elektrik dağıtım sistemlerinde kaçak akım ölçümleri için elle kullanılan veya hareket ettirilen akım kıskaçları ve sensörleri
  • TS HD 62640 Ev ve benzeri yerlerde kullanılan prizler için aşırı akım korumalı veya korumasız kaçak akım cihazları

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de kaçak akım koruma ölçümleridir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.