EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

UV Hızlı Yaşlandırma Testleri

UV, ultraviyole veya morötesi ışınım demektir. İnsan gözü, 400 ile 700 nanometre dalga boyları arasına duyarlıdır. Ultraviyole ışınların dalga boyu 100 ile 400 nanometre arasındadır ve insan gözü bu ışınımı algılayamaz.

UV Hızlı Yaşlandırma Testleri

Ultraviyole veya morötesi ışınların kullanıldığı alanlardan biri hızlı yaşlandırma testleridir. Hızlandırılmış yaşlandırma test cihazları, ultraviyole ışınım yardımı ile test edilecek malzemeler üzerinde güneş ışığı, yağmur ve çiy gibi doğa olaylarının neden olduğu hasarı oluşturmaktadır. Normal iklim koşullarında bu doğal olayların aylar sonra ortaya çıkaracağı hasarı, cihaz birkaç gün içinde test ortamında yaratmaktadır.

Bu cihazlar, yükseltilmiş ve kontrollü sıcaklıklarda malzemeleri, farklı zaman aralıklarında ultraviyole ışığa maruz bırakmaktadır. Güneş ışınlarının etkilerini yaratmak için de özel floresan ultraviyole lambalar kullanmaktadır.

Açık hava koşullarında bir yıllık bir etkilenmenin, hızlandırılmış yaşlandırma test cihazları ile ne kadar sürede sümule edileceğine yönelik kesin bir parametre yoktur. Çünkü malzemelerin açık havada maruz kalma koşulları, ultraviyolu ışınların etkisi açısından ekvatora yakın veya uzak olmak, deniz seviyesinden yükseklik, yerel coğrafik özellikler ve hava koşullarının yıldan yıla değişmesi gibi, oldukça değişken ve karmaşıktır. Ayrıca test cihazının çalışma döngüsü, çalışma sıcaklığı ve ışık kaynağının spektral güç dağılımı da tets sonuçlarında etkilidir.

Tarafsız ve bağımsız hizmet veren akredite muayene kuruluşları tarafından verilen çevre muayene hizmetleri arasında UV hızlı yaşlandırma test hizmeti de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 11985 Optik - Gözle ilgili - Kontak lensler - UV ve görünür ışımaya maruz bırakarak yaşlandırma (in vitro metot)
  • TS EN 1903 Yapıştırıcılar - Plastik veya lastik, yer veya duvar kaplamaları için kullanılan yapıştırıcılara uygulanan deney metotları - Hızlandırılmış yaşlandırmadan sonra boyut değişimlerinin tayini
  • TS EN 1297 Esnek levhalar - Su yalıtımı için - Çatı su yalıtımı için bitüm, plastik ve kauçuk levhalar - UV ışıması, yüksek sıcaklık ve su kombinasyonuna uzun süreli maruz bırakma ile suni yaşlandırma metotları

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esasları ve ilgili standartlar doğrultusunda, çevre muayeneleri kapsamında UV hızlı yaşlandırma testleri de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanmakta ve eğitimli ve deneyimli çalışanlar ile hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar almaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.