EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Elektrik Tesisat Kontrolleri

Elektrik sistemlerinde ve elektrik tesisatında arızaların önlenmesi, kullanım süresini tamamlamış parçaların değiştirilmesi ve beklenmedik kazaların yaşanmaması için kontrol ve bakım çalışmalarının önemi fazladır. Elektrik tesisatları zaman içinde eskiyebilir, işlevini yitirebilir ya da bağlantılarında sorun çıkarabilir. İşletmede çalışanların can güvenliği ve işletmelerin mal güvenliği bakımından elektrik tesisat kontrollerinin her yıl yapılması gerekmektedir. Bu zorunluluk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2013 yılında yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğidir.

Elektrik Tesisat Kontrolleri

Yetkili muayene kuruluşları tarafından yapılan elektrik tesisat kontrolleri, topraklama ve paratoner kontrollerini de içine almaktadır. Bu kontroller elektrik mühendisleri, elektrik teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından yapılmaktadır.

Elektrik tesisatında yapılacak kontroller başlıca şu çalışmaları kapsamaktadır: ana pano ve yardımcı panolar, yıldırımdan korunma sistemleri, makina, jeneratör ve motorlar, prizler ve priz kutuları, enerji kabloları, topraklama ölçüm ve kontrolleri, aydınlatma sistemleri, sigortalar, şalterler ve kaçak akım rölesi kontrolleri, harmonik kontrolü, işletmede elektriksel tehlike ve uyarı levhalarının varlığı ve elektriksel etiketleme sistemine uyulup uyulmadığı.

Son yıllarda elektrik tesisat kontrllerinde termal kamera kullanılmaktadır. Termal kamera ile yapılan kontrollerde, sistemi durdurmanın mümkün olmadığı veya uygun olmadığı durumlarda, bağlantı noktalarının ve iletken kesitlerinin durumu çok net olarak izlenmektedir.

Akredite muayene kuruluşları tarafından elektrik tesisat kontrolleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 61210 Bağlama düzenleri - Düz çabuk bağlanan bağlantı uç düzenleri - Elektriksel bakır iletkenler için - Güvenlik kuralları
  • TS IEC/TR 60364 Binalarda elektrik tesisatı
  • TS EN 62444 Elektrik tesisatları için kablo rekorları
  • TS EN 60335 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için
  • TS EN 60669 Anahtarlar - Ev ve benzeri yerlerdeki sabit elektrik tesisatları için
  • TS EN 50065 Düşük gerilimli elektrik tesisatlarındaki işaretleşme

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de elektrik tesisat kontrolleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.