EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Transformatör Ölçümleri

Transformatörler, elektrik devrelerini birbirine bağlayan cihazlardır. En az iki elektrik devresi bu cihazla elektromanyetik indüksiyon yoluyla birbirine bağlanır. Bu sistemde enerji, elektrik devreleri arasında elektromanyetik alan üzerinden taşınır. Transformatörler, basitçe yan yana getirilen iki sargıdan oluşmaktadır.

Transformatör Ölçümleri

Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan bir kısım elektrikli cihazlar 220 Volt elektriğe bağlanır ama aslında çalışmaları için 8, 10 veya 12 Volt gerilim yeterlidir. Transformatörler 200 Volt gerilimi bu değerlere düşürmek için kullanılır. Bunlar alçaltıcı transformatörlerdir.

Buna karşılık, üretilen elektrik enerjisi çok uzak noktalara taşınırken, enerji nakil hatlarında, ısınma yüzünden kayıplar oluşabilir. Oysa hatlardaki akım şiddeti düşürülecek olursa bunun önüne geçilir. Akım şiddetini düşürmek için de gerilimin çok yüksek olması gerekir. Bunu sağlamak için alternatörden alınan 220 Volt gerilim 20 misli yükseltilir, varış noktasında ise tekrar 220 Volt’a indirilir. Gerilimin bu şekilde yükseltilmesini ve indirilmesini transformatörler sağlamaktadır.

Kullanıldıkları yerlere göre ihtiyaçlar değiştiği için çok farklı transformatörler üretilmektedir. Transformatörleri faz sayısına göre, nüve çeşidine göre, çalışma ortamına göre ya da kullanım amacına göre sınıflandırmak mümkündür. Örneğin transformatörler boyutlarına göre en fazla çeşitliliğe sahip bir elektrik devre elemanıdır. Fabrikalarda, atölyelerde, laboratuvarda, hastanelerde ve daha birçok yerde transformatör kullanılmaktadır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından transformatör ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 50216-5 Güç transformatörleri ve reaktör parçaları - Bölüm 5: Sıvı seviyesi, basınç düzenekleri ve akış göstergeleri
  • TS EN 61378-2 Konvertör transformatörleri - Bölüm 2: Yüksek gerilim doğru akım gerilimi uygulamalarında kullanılan transformatörler
  • TS EN 60076-1 Güç transformatörleri - Bölüm 1: Genel
  • TS EN 60076-6 Güç transformatörleri - Bölüm 6: Reaktörler
  • TS EN 61558-1 Güç transformatörleri, güç kaynakları, reaktörler ve benzeri ürünlerin güvenliği - Bölüm 1: Genel kurallar ve deneyler

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de transformatör ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.