EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Deşarj Testi

Birbirine yakın iletkenler arasında bulunan potansiyel farklılıkları ve bir takım izolasyon hataları yüzünden, iletkenler arasında düşük dirençli bir yol oluşur ve ciddi arıza akımları meydana gelir. Oluşan bu arıza akımları, akım boşalmalarına neden olur. Bu durumun başlıca nedenleri şunladır:

Deşarj Testi

  • Sistemlerde uygun olmayan cihazların veya uygun olmayan elektrik malzemelerinin kullanılması
  • Elektrikli cihazların riskli bölgelerinde zaman içinde aşınmalar olması
  • Uygun olmayan çalışma yöntemlerine başvurulması
  • Elektrik güvenliğine yeterince önem verilmemesi
  • Elektrikli cihazların düzenli bakım ve kontrollerinin yapılmaması

Elektrik sisteminde kullanılan izolasyon malzemeleri yapısındaki boşluklar veya başka problemler bir elektriksel boşalmaya neden olabilir. Bu duruma kısmi boşalma denir. Yaşanan birçok tehlikenin temel nedeni bu kısmi boşalmalardır (araştırmalar yüzde 80 göstermektedir). Güçlü elektrik akımlarının geçtiği kablolarda, kanallarda veya elektrik panolarında yalıtkan malzeme deformasyonu ile sık karşılaşılmaktadır. Genelde kısmı boşalmaların süresi saniyenin binde biri kadardır. Ancak boşalma sırasında iletkeni saran izolasyon malzemelerini bozacak kadar güçlü bir enerji açığa çıkar.

Çalışanların ve bireysel kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından elektriksel güvenlik testlerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Laboratuvarımızda bu kapsamda olmak üzere dejarj testi hizmetleri de verilmektedir. Bu testlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlar arasında başlıca şunlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN 60335-1 Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektriksel cihazlar için güvenlik kuralları
  • TS 2051 EN 60270 Kablolar - Yüksek gerilim deney teknikleri - Kısmi boşalma ölçmeleri
  • TS 7321 EN 60885-2 Kablolar - Elektriksel deney metotları - Bölüm 2: Kısmi boşalma deneyleri

Laboratuvarımız, hızlı, kaliteli, kesin, güvenilir ve doğru sonuçlar vermek amacı ile, deneyimli, eğitimli ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosu kurmuştur. Aynı zamanda güçlü bir teknolojik altyapıya sahiptir ve bunu sürekli geliştirmektedir. Dejarj testi hizmetleri dahil olmak üzere laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.