EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Yıldırım Koruma Ölçümleri

Hava iyi bir iletken değildir. Bu nedenle bünyesinde yüksek gerilimli bulutlar oluşmaktadır. Tamamen fiziksel nedenlerle bulutların yeryüzüne yakın olan kısımları negatif elektrik enerjisi ile yüklenir. Bu sırada yeryüzünde pozitif elektrik enerjisi birikir. Fırtına arttığı sürece bulutlardaki negatif yüklü elektrik enerjisi miktarı ve yeryüzündeki pozitif yüklü elektrik enerjisi ayrışması giderek hızlanır. Bu durum bulut ile yeryüzü arasında bir potansiyel farkı demektir. Bu fark öyle bir noktaya gelir ki bir anda buluttan toprağa, topraktan buluta veya buluttan buluta enerji boşalımı olur. Buluttan buluta olan enerji boşalımına şimşek, bulut ile yeryüzü arasında olan enerji boşalımına ise yıldırım denir. Bu boşalım sırasında elektrik akımı 200 bin ampere çıkar ve yıldırım 100 milyon voltluk bir gerilim ile toprağa iner.

Yıldırım Koruma Ölçümleri

Yıldırımların oluşmasında, atmosferde çok fazla nem olması ve sıcak hava akımları sayesinde elektrik yüklü bulutların oluşması etkendir. Araştırmacılara göre bulutlardaki elektrik yükleri hava akımları ile olmaktadır. Soğuk ve sıcak havanın yer değiştirmesi ile meydana gelen hava akımı, bulutları oluşturan su damlacıklarını harekete geçirir. Hareketlenen su damlacıkları ise birbirleri ile sürtünerek elektrikli yüklü hale geçerler.

Akredite muayene kuruluşları tarafından yıldırım koruma ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 62305-1 Yıldırımdan korunma - Bölüm 1: Genel kurallar
  • TS EN 62305-2 ... Risk yönetimi
  • TS EN 62305-3 ... Yapılarda fiziksel hasar ve hayati tehlike
  • TS EN 62305-4 ... Yapılarda bulunan elektrik ve elektronik sistemler
  • TS EN 62561-1 Yıldırımdan korunma sistemi bileşenleri (YKSB) - Bölüm 1: Bağlantı elemanları için özellikler
  • TS EN 62561-2 ... İletkenler ve topraklama elektrodları için özellikler
  • TS EN 62561-3 ... Kıvılcım atlama izolasyon aralıkları için özellikler
  • TS EN 62561-4 ... İletken bağlayıcılar için özellikler
  • TS EN 62561-5 ... Topraklama elektrodu muayene mahfazaları ve topraklama elektrodu sızdırmazlık elemanları ile ilgili kurallar

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de yıldırım koruma ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.