EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Maden ve Mineraller Gözetimleri
Sektörel Gözetim

Maden ve Mineraller Gözetimleri

Yerkürede bulunan, yer kabuğunun iç ve dış doğal koşulları ile oluşan ve ekonomik bir değeri olan taş ve minerallere maden denmektedir. Canlıların dışında yer kabuğunu oluşturan her türlü kimyasal maddelere ise mineral denmektedir. Yani yerkabuğunda bulunan katı ve genelde kristal yapıdaki kimyasal bileşiklere mineral denmektedir. Mineraller içinde her zaman aynı elementler, aynı miktarlarda bulunmaktadır.

maden-ve-mineraller-gozetimleri

Bu arada kayaçlar, farklı mineral bileşiklerinden oluşmaktadır. Minerallerin önemli bir kısmı, mağmanın, yani erimiş durumdaki mineraller karışımının soğuyarak katılaşması ile ortaya çıkan kayaç türüdür. Erimiş durumdaki mağma, soğurken mineral kristalleri meydana gelmiştir. Örneğin mika, feldispat ve kuvars gibi mineraller granit kayaçlarında bu şekilde oluşmuştur. Bir kısım mineraller ise, yüksek ısı ve basıncın etkisi ile değişime uğrayan kayaç türüdür.

Zaman içinde kayaçlar aşınarak, içinde bulunan mineraller kayaç bloğundan kopar ve akarsularla birlikte başka yerlere taşınır. Örneğin kumtaşı, kuvars tanelerinin bu şekilde dibe çökerek birikmesi ve birbirine yapışması ile oluşmaktadır. Mineral damarlarının büyük bir kısmı, içinde değerli metaller içermektedir.

Kısaca mineraller, doğada oluşan, yapay olarak elde edilemeyen bileşiklerdir ve belli bir kimyasal yapıları vardır. Cıva ve ham petrol dışında bütün mineraller katıdır. En en sert mineral elmastır. 15 bin civarında mineral bulunmaktadır.

Maden yatağı dendiği zaman, cevher mineraller yatağı kasdedilmektedir. Mineraller yerkabuğunda bulunan anorganik kimyasal maddelerdir ve yerkabuğunun hemen hemen her tarafından aynı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Mineral üretimi yapılabilen minerallere cevher denmektedir. Metal üretiminde kullanılan mineraller, yerkabuğunda bulundukları ortalama değerden daha fazla bir yoğunluğa sahipse, bu durumda maden yatağı söz konusudur.

Gözetim ve denetim kuruluşları, maden ve minerallerin yükleme öncesinde, yükleme sırasında ve tahliye edilmesi sırasında müşterilerin talepleri ve ilgili standartlar doğrultusunda, kalite ve miktar kontrollerini yapmakta, numuneler almakta, gerekli ölçüm, test ve analizlerini yapmakta ve bütün bu çalışmalar ile ilgili raporlar düzenlemektedir.

Bu tür çalışmalar ağırlıklı olarak şu maden ve mineraller için yapılmaktadır: hurda demir, pik demir, ferro manganez, ferro silis, ferro silico manganez, ferro molibden, ferro krom, çimento, kireç, feldspat, kömür, antrasit kömür ve kok kömürü.

Kuruluşumuz güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile bu hizmetleri kusursuz olarak vermektedir. Bu çerçevede kuruluşumuz tarafından verilen başlıca maden ve mineral gözetim hizmetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Metalürjik mamuller gözetimi
 • Miktar ve kalite gözetimi
 • Kantar gözetimi
 • Draft survey
 • Hasar gözetimi
 • Mühürleme / mühür açma
 • Numune alımı / hazırlanması
 • Stoktan standarda uygun numune alımı
 • Yükleme / tahliye miktar kontrolleri
 • Ambar, stok yeri temizlik kontrolleri
 • Isı, nem kontrolleri, analizleri
 • Draft survey ile miktar tespiti
 • Fiziksel, kimyasal numune hazırlanması, analizi
 • Elek testleri
 • Kömürden numune alımı, analizlere nezaret

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.