EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kaçak Akım Ölçümleri

Elektrik akımı genel olarak iletken cisimler üzerinde hareket etmektedir. Yalıtkan cisimler üzerinde elektrik akımı elektron akımı sağlayamaz. Bu yüzden de bu cisimler elektrik akımını iletemezler. İnsan vücudu homojen bir yapıda değildir, ancak iletken bir yapıdadır. Kısaca insan vücudu elektrik akımını iletebilir. Bu yüzden herhangi bir kaçak akıma kapılmak, insan vücudunda istenmeyen sonuçlar doğurur.

Kaçak Akım Ölçümleri

Bir elektrik akımı iletken cisim üzerinden geçerken, devrenin tamamlanması gerekir. İnsan vücudundan geçen elektrik akımında da durum aynıdır. Bu yüzden elektrik çarpılmalarında en klasik yaklaşım, elektriğin insan vücuduna girişini veya çıkışını engellemektir.

İstatistiklere bakılırsa elektrik kazalarının dağılımı şu şekildedir:

  • Elektrik kaçağının makinanın madeni kısımlarına geçmesi (yüzde 26)
  • İzolasyon hataları (yüzde 23)
  • Enerji iletim hatlarına temas (yüzde 20)
  • Elektrik direkleri üzerinde veya yakınında oluşan kazalar (yüzde 12)
  • Elektrik kısa devreleri sonucun yangın çıkması (yüzde 8)
  • Patlama ile oluşan kazalar (yüzde 6)
  • Gerilim yakınında yapılan çalılmalar (yüzde 6)

Çalışma ortamlarında elektrik akımının insan vücudundan geçmesini önlemekte iki temel ilke esas alınır: insan üzerinde önlem almak ve sistem üzerinde önlem almak.

Elektrik akımının insan vücudun üzerinden devreyi tamamlamaması için, insan vücudunun yalıtkan hale getirilmesi gerekmektedir. Çalışanların elektrik akımı ihtimali bulunan iletken cisimlerle temas etmemesi için koruyucu ekipmanlara sahip olmaları gerekmektedir. Sistem üzerinden alınacak önlemler ise, izolasyon, topraklama ve kaçak akım önleme uygulamalarıdır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından kaçak akım ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 61557-13 Alçak gerilim dağıtım sistemlerinde elektriksel güvenlik - 1000 volt AA ve 1500 volt AA’a kadar - Koruyucu düzenlerin denenmesi, ölçülmesi veya izlenmesi ile ilgili donanımlar - Bölüm 13: Elektrik dağıtım sistemlerinde kaçak akım ölçümleri için elle kullanılan veya hareket ettirilen akım kıskaçları ve sensörleri
  • TS HD 62640 Ev ve benzeri yerlerde kullanılan prizler için aşırı akım korumalı veya korumasız kaçak akım cihazları

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de kaçak akım ölçümleridir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.