EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Faz Sırası Ölçümü

Üç fazlı sistemlerde gerilim kaynağının faz sırasında meydana gelen bir değişiklik, motorların dönüş yönlerinin değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle elektrik donanımındaki faz sırasının bilinmesi önemlidir. Genelde işletmelerde faz sırasını kontrol etmek amacı ile faz sırası kontrol aleti kullanılmaktadır.

Faz Sırası Ölçümü

Genel olarak üç fazlı sistemlerde fazlar R, S ve T harfleri ile gösterilmektedir. Üç fazlı bir motor bu elektrik şebekesine R, S ve T sıralamasına uygun şekilde bağlanır ve motor saat yönünde dönmeye başlar. Ancak bu bağlantılar terse çevrilecek olursa motorun dönüş yönü de değişir. Bu durum motorda ciddi problemler yaratabilir.

Faz sırasını kontrol etmek için kullanılan faz sırası kontrol aletleri iki çeşittir: döner tip ve statik tip.

  • Döner tip faz sırası kontrol cihazlarında bağlantı R, S ve T olarak yapılırsa, sargılarda bir döner manyetik alan meydana gelir bu manyetik alan bir elektromotor kuvvet oluşturur. Bu kuvvet yardımı ile acihazın alüminyum diski dönmeye başlar. Eğer disk saat yönünde dönüyorsa bağlantı yapılan faz sırası doğru demektir.
  • Statik tip faz sırası kontrol cihazlarında hareketli bir düzenek yoktur. Eğer bağlantı R, S ve T olarak yapılmışsa üzerindeki indikatör lambalar yanar.

Faz sırasını ölçen bir de röle uygulaması bulunmaktadır. Faz sırası rölesi ters faz bağlantısının kritik olduğu üç fazlı sistemlerin korunmasında kullanılır. Bu röle R, S ve T bağlantısının faz sırasını kontrol eden elektronik bir cihazdır. Eğer sistemde R, S ve T fazları doğru sıralanmışsa röle çeker ve motor çalışır. Eğer fazlar ters bağlanmışsa röle bırakır ve motor çalışmaz.

Akredite muayene kuruluşları tarafından faz sırası ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standart şudur:

  • TS EN 61557-7 Alçak gerilim dağıtım sistemlerinde elektriksel güvenlik - 1 kv AA ve 1.5 kv DA’a kadar - Koruyucu düzenlerin denenmesi, ölçülmesi veya izlenmesi ile ilgili donanımlar - Bölüm 7: Faz sırası

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de faz sırası ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.