EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Bunker Survey
Survey Hizmetleri

Bunker Survey

Farklı büyüklükteki ve özellikteki gemilerin, farklı zamanlarda ve farklı ihtiyaçlarına cevap veren kuruluşlar gemi tedarikçileridir. Gemi tedarikçileri bugün bütün limanlarda hizmet veren önemli bir işleve sahiptir. Gemi tedarikçiliği sektörü, denizciliğe bağlı olarak gelişmiştir, ancak önemi son yıllarda kendini hissettirmiştir. Bu sektör, gemilerin, bakım ve onarım işlerinden gıdaya, yakıt tedarikinden makine yedek parçasına kadar her türlü malzeme ihtiyacını karşılamaktadır.

bunker-survey

Gemi tedarikçileri, denizyolu ile taşımacılık faaliyetlerinin sorunsuz yapılabilmesi için önemli bir işleve sahiptir. Gemi tedarikçileri, nakliye şirketleri, gemi sahipleri, liman başkanlıkları ve resmi kuruluşlar arasında işbirliği yapmakta ve kısıtlı süreler içinde gemilere ikmal hizmeti vermektedir.

Bunker tanımı, gemilerin kömür ile çalıştığı zamanlardan kalma bir ifadedir, ancak bugün hala kullanılmaktadır. O dönemlerde gemilerde kullanılan kömürlerin depolandığı ambarlara bunker deniyormuş. Bugün de gemilerin yakıtları bunker olarak adlandırılmaktadır.

Günümüzde bunker ikmali dendiği zaman gemilere yakıt ikmali anlaşılmaktadır ve gemi tedarikçiliğinde en önemli faaliyetlerden biridir. Gemi yakıt ikmali veya ihraki teslimi, denizcilik sektöründe bunker ikmali olarak bilinmektedir. Bunker, gemileri hareket ettirmek için ihtiyaç duyulan yakıt demektir. Bilindiği gibi onsekizinci yüzyılda yelkenliler rüzgar gücünü kullanıyordu. Ondokuzuncu yüzyılda buharlı gemiler ortaya çıkmış ve kömür kullanılmıştır. Yirminci yüzyıl başlarında ise ana bunker ürünü olarak sıvı fosil yakıtlar yani mazot ve fueloil kullanılmıştır. Bugün ise fosil yakıtlar yerine sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), methanol ve başka alternatif yakıt türleri konuşulmaktadır. Bugünkü rakamlarla dünyada yılda 350 milyon ton gemi yakıtı tüketiliyor.

Bunker ikmallerinde uluslararası deniz ticareti yolları esas alınmaktadır. Ancak dar boğazlar bunda belirleyici rol oynamaktadırlar. Çeşitli denizyolu güzergahlarında sekiz dar boğaz bulunmaktadır. Bunlardan ikisi İstanbul ve Çanakkale Boğazı’dır.

Bir geminin yakıtı düşük seviyeye inerse kendi imkanları ile yoluna devam etmesi mümkün değildir. Mutlaka ikmal yapması gerekir. Yani yakıt ihtiyacı, en kritik ikmal kalemidir.

İşte burada en önemli nokta yakıt ikmalinin, doğru, hızlı ve güvenilir koşullarda yapılmasını sağlamaktır. Aksi halde bundan hem gemiler hem de bunker ikmal işletmeleri zarar görmektedir. Gemi işletmelerinin alınan bunker hizmetinden emin olmaları ise, yaptırılacak bunker survey çalışmalarının sonuçlarına bağlıdır.

Gözetim ve survey kuruluşları, çeşitli gemi survey çalışmaları kaspamında bunker survey hizmetleri de vermektedir. Bunker survey hizmetlerinin amacı, gemilerin yakıt ikmalinin güvenilir, hızlı ve zamanında yapılmasını gözetmektir. Deneyimli ve uzman sörveyörler tarafından verilen bu hizmet karşılığında gemi güvenle sefere çıkmakta ve gemi işletmeleri yakıt konusunda bir problem yaşanmayacağının güvencesini almış olmaktadır. Bunker surveyleri aynı zamanda gemilerin kiraya giriş çıkış süreçlerinde ve alınan yakıtın analiz edilmesi ihtiyacı ile de talep edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından verilen başlıca bunker survey hizmetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • ISO/TR 13739’a göre yükleme, teslimat bunker surveyleri
  • Kira giriş, çıkış bunker surveyleri (delivery-redelivery bunker survey)
  • Bunker numune alımı, ISO 8217’ye göre analiz ve analizlere nezaret

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.