Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kısa Devre Koruma Ölçümleri

Elektrik sistemleri anlaşılması çok karmaşık sistemlerdir. Ancak kısa devre, sonuçları büyük, oluşumu basit bir olaydır. Bir elektrik sisteminde iletkenlerden herhangi biri bozulduğu zaman, elektrik akımı, bulacağı en kısa yoldan, kendisine yakın bir başka iletken üzerinden yoluna devam eder. Bu durum bir kısa devredir. Ancak elektrik akımının kullandığı yeni yol eğer bu yükü kaldıracak düzeyde değilse, işte o zaman ciddi problemler ortaya çıkar. Saniyeler içinde oluşan bir kısa devre çok büyük bir yangın çıkmasına neden olabilir. Ya da elektrik tesisatından çok ciddi hasarlar yaratabilir.

Kısa Devre Koruma Ölçümleri

Kısa devrenin başlıca nedeni, elektrik hatlarının aşırı gerilim ve ısınma yüzünden devreden çıkması ve akımın farklı bir yoldan yoluna devam etmesidir. Bu durum ancak kısa devre koruması ile önlenebilir. Güç kaynağına bağlanan kısa devre aparatının temel görevi, güç kaynağında oluşan akım dengesizliklerini yani aşırı yüksek veya alçak voltaj farklılıklarını algılamak ve devreye girmektir. Bu şekilde kısa devre durumunda cihazların bozulması önlenir ve aşırı yük atılır.

Ancak yine de kısa devre koruması sadece bir cihaz için tek başına yeterli değildir. Cihazda bir koruma sağlasa da tesisattan gelen yüksek akıma karşı bazen çaresizdir. Bu nedenle sadece cihazları değil, elektrik tesisatını da korumak gerekir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından kısa devre koruma ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 60865-1 Kısa devre akımları - Etkilerin hesaplanması - Bölüm 1: Tarifler ve hesaplama yöntemleri
  • TSE IEC/TR 60865-2 Kısa devre akımları - Etkilerin hesaplanması - Bölüm 2: Hesaplama örnekleri
  • TS EN 60909-0 Üç fazlı AA sistemlerde kısa devre akımları - Bölüm 0: Akımların hesaplanması
  • TS EN 60909-3 ... Bölüm 3: Aynı andaki iki ayrı hat toprak kısa devreleri esnasındaki akımlar ve toprağa akan kısmi devre akımları

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de kısa devre koruma ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.