EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Mapa Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Mapa, özellikle gemicilikte kullanılan, küpeşteye veya güverteye perçin veya kaynak ile sabitlenmiş olan ve tepesinde palanga veya loça takmak için uygun bir ucu bulunan halkalı cıvatadır. Bugün sadece gemicilikte değil inşaat sektöründe ve sanayinin çeşitli dallarında da mapa kullanılmaktadır.

Mapa Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Mapa yardımı ile iki basit makara takımı kullanılmakta ve büyük yükler küçük bir kuvvet kullanarak dengelenmekte ve ya yukarı kaldırılmakta ya da aşağı indirilmektedir. Genelde bu makara takımlarından biri yukarıda ve sabit durumdadır. Yüke bağlanan ikinci makara takımı ise hareketli olmaktadır. Bu iki makaradan dolanan bir halat yardımı ile ağır yükler kolayca çıkarılmakta veya indirilmektedir. Bu tür palangalar daha çok gemilerde bulunan yük ve kurtarma sandallarının denize indirilip kaldırılmasında kullanılmaktadır.

Mapalar bu özellikleri ile ağır yüklerin kaldırılıp indirilmesi için kullanıldıklarından çalışanların can güvenliği ve işletmelerin mal güvenliği bakımından tehlikeli ekipmanlar arasındadır. Böyle olunca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esaslarına tabi olmaktadır. Buna göre mapaların mühendisler, teknikerler veya yüksek teknikerler tarafından yılda en az bir kere muayene edilmesi gerekmektedir. Teknik olarak mapa, yüklerin havada tutulmasına imkan veren bir ekipmandır ve bir kaldırma aksesuarı olarak kabul edilmektedir. Mapaların manuel kullanılan türleri yanında mekanik olarak kullanılan türleri de bulunmaktadır. Manuel kullanılan mapaların kaldırma gücünün, yükün en az üç katına, mekanik olarak kullanılan mapaların ise yükün en az beş katına eşit olması gerekmektedir.

İlgili yasal düzenlemeler çerçevesinde, çalışanların can güvenliği bakımından düzenli olarak mapaların bakımlarının yapılıyor olması önemli bir konudur. Test ve muayene işlemleri akredite olmuş muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kuruluşumuz, test ve muayene hizmetlerini verirken, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate almaktadır. Aynı şekilde kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında, mapaların periyodik kontrol ve muayene hizmetleri de verilmektedir. Bütün bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.