EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Pompa Ölçümleri

Günümüzde çeşitli sektörlerde ve çeşitli ihtiyaçlar için pompalar kullanılmaktadır. Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde endüstriyel süreçlerde, petro-kimya sanayinde, tarımsal sulama çalışmalarında, atık su transferi ve arıtma tesislerinde, kısaca sıvıların basınçlandırılmasına gerek duyulan her alanda pompa kullanılmaktadır.

Pompa Ölçümleri

Çok çeşitli pompalar bulunmaktadır. Bunları farklı özelliklerine göre sınıflandırmak mümkündür. Örneğin enerji değişimine göre pompalar, salyangoz pompalar ve difüzörlü pompalar olarak gruplanabilir. Kademe sayısına göre pompalar, tek kademeli ve çok kademeleri olarak gruplanabilir. Çark tipine göre de açık çarklı, yarı açık çarklı ve kapalı çarklı pompalar olarak gruplanabilir. Dönme eksinine göre ise pompalar, yatay eksenli ve düşey eksenli pompalar oalrak gruplanabilir. Bu pompaların hepsi de hemen hemen aynı beklentiyi karşılamaktadır. Ancak pompalardan sağlıklı bir verim almak için düzenli kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından pompa ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 2151 Akustik - Kompresörler ve vakum pompalar için gürültü deney kodu - Mühendislik yöntemi (Derece 2)
  • TS prEN 255-7 Isı pompaları, elektrik enerjisiyle tahrik edilen - Kompresörle çalışan - Bölüm7: Isı pompaları ve kullanma sıcak suyu hazırlamada kullanılan ısı pompaları - Hava kaynaklı gürültünün ölçülmesi-Ses gücü seviyesinin tayin edilmesi
  • TS EN 16644 Pompalar - Rotodinamik pompalar - Isıtma tesisatları ve evsel kullanım sıcak su tesisatları için 200 Wat’ı aşmayan anma güç girdisine sahip salmastrasız devir daim pompaları - Yapısal ve sıvı kaynaklı gürültünün ölçümü için gürültü deney kodu (titreşim akustiği)
  • TS EN ISO 20361 Sıvı pompaları ve pompa üniteleri - Gürülte deney kodu - Doğruluk sınıfı 2 ve doğruluk sınıfı 3
  • TS EN 12102 İklimlendirme cihazları - Isı pompaları ve nem gidericiler elektrik enerjisiyle tahrik edilen kompresörle çalışan hava kaynaklı gürültü ölçümü - Ses güç seviyesinin belirlenmesi

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de pompa ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.