Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Risk Değerlendirme - Ekosistem ve Biyotoplar Risk Belirlemesi

Belli bir alanda bulunan canlılar ile bunları saran cansız çevre, karşılıklı etkileşim halindedir. Süreklilik gösteren bu etkileşim ekosistemi meydana getirmektedir. Kendiliğinden oluşan doğal çevre, bütün olarak bir ekosistemdir. Doğal çevre ile insanlar arasındaki etkileşim, bir takım dengeler üzerine kuruludur. Ekosistemlerde yaşam döngüsü, enerji akışı ve besinlerle sürer. Genel olarak bir ekosistemde, enerji ve besin giriş çıkışı süreklidir. Bir ekosistemin bileşenleri şunlardır: cansız varlıklar (yani organik ve inorganik maddeler), yeşil bitkiler, bitkisel ve hayvansal maddeleri yiyenler ve bakteri ve mantarlar gibi ayrıştırıcılar.

Risk Değerlendirme - Ekosistem ve Biyotoplar Risk Belirlemesi

Çevre problemleri, insanların yaşadığı en büyük problemlerden biridir. Çevre problemleri, ya da ekosistemlerdeki bozulmaların bir kısmı doğal yollarla olurken, bir kısmı insanların faaliyetleri sonucu oluşmaktadır. Bilinçsiz ve sorumsuz sanayileşme hareketleri, çok hızlı nüfus artışı, düzensiz şehirleşme, doğal kaynakların aşırı ve dengesiz kullanılması, nükleer silahlar, nükleer santraller, barajlardaki suların taşkınlara neden olması, orman yangıları, hepsi ekosistemin dengesini bozan olaylardır.

Biyotoplar, flora ve fauna dağılımının benzer olduğu ve biyolojik ortamın tekdüze izlendiği coğrafi bölgelerdir. Farklı bir ekolojik sistemi tanımlarken de biyotop ifadesi kullanılmaktadır. Genel olarak yeryüzünündeki bütün yaşam alanları biyotop olarak tanımlanır.

Ekosistem ve biyotoplar günümüzde ciddi bir yok olma tehlikesi taşımaktadır. Büyük ölçüde yerkürenin sonu demek olan bu olay, eğer gerekli önlemler alınmazsa giderek yaklaşmaktadır. Bu bakımdan üzerine sorumluluk düşen herkesin somut adımlar atması gerekmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından risk değerlendirme çalışmaları çerçevesinde ekosistem ve biyotoplar risk belirlemesi hizmetleri verilmektedir. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.