Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Asbest ve Diğer Doğal Mineral Lifleri Tanımlama

Organik olmayan maddelerden elde edilen liflere madensel lifler denmektedir. Bu lifler eğrilip iplik haline gelebilecek doğal minerallere bir takım kimyasal işlemler uygulanarak elde edilmektedir. Bunların arasında en yaygın olanı kaya lifleridir (asbest).

Asbest ve Diğer Doğal Mineral Lifleri Tanımlama

Asbest lifi bazı kayalar arasında enine ve boyuna damarlar şeklinde durur. Bu lifler kayadan ayırılır ve gerekli kimyasal işlemlerden geçirilir. Bu işlemler sırasında lifler, taş, toprak gibi yabancı maddelerden ayrılır. Asbest lifleri eslatik ve dayanıklılıdır. Yumuşak tutumludur, yüzeyi pürüzsüzdür. 1150-1500 derecede eriyebilir. Temel özelliği asitlere ve ateşe karşı dayanıklı olmasıdır. Ancak son derece kanserojen olduğu için, cilde doğrudan temas eden malzemelerde kullanılmamaktadır. Genelde kimya fabrikalarında ve döküm işlerinde çalışan işçilerin elbiseleri için kumaş yapımında kullanılmaktadır.

Doğal mineral lifleri genel olarak aerodinamik bir yapıya sahiptir ve havada kolayca asılı kalabilirler. Bu nedenle solunması durumunda vücutta birikerek insan sağlığına zarar verebilirler. Mineral liflere temas durumunda, batma hissi uyandırır ve cildi tahriş eder.

Mineral grupları arasında en yaygın olanlar silikatlardır. Bunlar silisyum ve oksijen bileşikleridir ve yerkabuğunun yüzde 95’ini oluştururlar. 600 civarında silikat minerali bilinmektedir. Diğer doğal mineral lifleri cam lifleridir.

Ancak doğal ortamda bulunan ve lifsi yapıda olan asbest mineral grubu insan sağlığı için en tehlikeli olanıdır. Buna rağmen asbest, sanayide yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden birçok işletmede meslek hastalıklarına neden olmaktadır.

Bütün işletmelerde hava, gürültü, koku ve titreşim ölçüm, test ve analizlerinin yapılması, çalışan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından önemli olmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız asbest ve diğer doğal mineral lifleri tanımlama hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.