Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Hava ve Koku Yayılma Araştırmaları ve Model Oluşturma

Koku kirliliği, fabrikalardan, atölyelerden, sanayi tesislerinden, konutlardan, motorlu araçlardan ve daha birçok kaynaktan çevreye yayılan ve insanları rahatsız eden, doğal çevreye zarar veren bir kirlilik çeşididir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her yıl koku saçan milyonlarca ton organik bileşikler çevreye bırakılmaktadır.

Hava ve Koku Yayılma Araştırmaları ve Model Oluşturma

Koku kirliliğinin yarattığı sıkıntıların önüne geçmek için Avrupa Birliği ülkelerinde yasal düzenlemeler çıkarılmış ve açık ortamlarda, kapalı ortamlarda ve çalışma ortamlarında kirleticilerin maksimum konsantrasyon değerleri ve maksimum verilebilecek emisyon değerleri tespit edilmiştir. Bu yönde işletmelerin, en iyi arıtma teknolojilerini kullanmaları gerekmektedir. Özellikle son yıllarda biyolojik atıkgaz arıtma yöntemleri büyük önem kazanmıştır.

Çevre kirlenmesi sadece toprak, su ve hava ortamlarının kirlenmesi demek değildir. Anaerobik ayrışma sırasında, yani havasız ortamda biyokimyasal parçalanma ile kötü koku yayan bir takım maddeler oluşmaktadır. Kötü koku yayan bu maddeler yüksek konsantrasyonda oldukları zaman toksik etkiler gösterebilir. Örneğin bir metreküp havada 1120 mg hidrojen sülfür ani ölümlere neden olur. İnsan sağlığı açısından bu değerin 30 mg’ı geçmemesi gerekir. Proteinlerin parçalanırken havaya amonyok yayılır. Solunan havada yüzde 5 oranından amonyak bulunması ölümlere neden olabilir. İnsan sağlığı açısından bu değerin 25 ppm’i geçmemesi gerekir.

Ağır kokular genel olarak çöplerin işlendiği tesislerde, atık suların işlem gördüğü arıtma tesislerinde, hayvancılık yapılan işletmelerde, hammadde olarak tarımsal ürün kullılan tesislerde ve çöp depolama alanlarında oluşmaktadır.

Bütün işletmelerde hava, gürültü, koku ve titreşim ölçüm, test ve analizlerinin yapılması, çalışan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından önemli olmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız hava ve koku yayılma araştırmaları ve model oluşturma çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.