Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Kontamine Arazi Araştırmaları - Karakterizasyon (Tanımlama) Araştırması

Arazi değerlendirme derken, genel olarak arazi kaynaklarının belli bir arazi kullanımına uygunluğu ifade edilmiş olmaktadır. Herhangi bir bölgede arazi kaynakları çok farklı olabilir. Genelde değerlendirme yapılırken arazi kullanım şekli önemli olmaktadır.

Kontamine Arazi Araştırmaları - Karakterizasyon (Tanımlama) Araştırması

Arazi kullanımı, bir araziden yararlanmak için insanların doğal çevre koşullarını oldukça sistemli bir şekilde yönetebilmesini gerektirir. Genel olarak arazi kullanımı ile arazi değerlendirme çalışmaları iki yönlü olmaktadır: arazi kullanım şekillerinin belirlenmesi ve arazi kullanım gereksinimlerinin değerlendirilmesi. Arazi kullanım şekli ise tamamen farklı arazi kaynaklarının varlığına ve bunların elverişli olmasına bağlıdır. Başlıca arazi kullanım şekilleri şunlardır: yerleşim alanları, mesken ve ikamet alanları, tarımsal alanarı, sulanabilir alanlar, atık boşaltım alanları ve işlenebilir alanlar.

Arazi karakteristiklerini belirleme ve değerlendirme süreci farklı disiplinlerin çalışmalarını kapsar ve doğal kaynakların, sosyo ekonomik kaynakların ve insan kaynaklarının ayrıntılı bir şekilde araştırılmasını gerektirir.

Doğal kaynaklar temelde şunları kapsamaktadır: iklim koşulları, topraklar, topoğrafya, bitkisel örtü, ormanlar, jeoloji ve elverişli yeraltı ve yüzey suları.

Arazi kullanımını etkileyen arazi özellikleri farklı fiziksel çevre unsurlarını içermektedir. Toprak, arazi şekilleri, iklim koşulları, hidroloji, bitki örtüsü ve fauna gibi. Arazi kullanım planlaması bakımından şu üç farklı gereksinim göz önünde tutulmalıdır: arazinin fizyolojik kullanım gereksinmeleri, teknolojik yönetim gereksinmeleri ve arazi koruma gereksinmeleri.

Doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, laboratuvarımız tarafından kontamine arazi araştırmaları çerçevesinde karakterizasyon (tanımlama) araştırmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Karakterizasyon (tanımlama) araştırmaları yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.