Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Kontamine Arazi Araştırmaları - Kirleticilerin Akibeti ve Taşınma Araştırması

Herhangi bir kimyasal işlem sonucunda ortaya çıkan ve bir kullanım değeri olmayan maddelere atık denmektedir. Çeşitli sanayi işletmeleri yanı sıra tarımda kullanılan pestisit, herbisit, fungisit ve insektisit gibi zararlılarla mücadele ilaçları, petrol hidrokarbonları ve yakıt katkı maddeleri ve evsel atıklar da toprağın kirlenmesinde başlıca faktörlerdir. Endüstriyel deşarjlar ve atmosferik emisyonlar yüzünden toprak, yeraltı suları ve yüzey suları kirlenme yaşamaktadır.

Kontamine Arazi Araştırmaları - Kirleticilerin Akibeti ve Taşınma Araştırması

Kimyasal madde kullanımında vazgeçilemeyeceğine göre, bu maddelerin çevreye olan etkilerini en aza indirmek son derece önemli olmaktadır. Bu amaçla yeraltı sularında bulunan uçucu ve uçucu olmayan organik bileşiklerin konsantrasyonları ve sızıntı suyunda bulunan kirletici konsantrasyonları devamlı ölçülmelidir.

Bir kimyasal bileşik çevreye bırakılırsa buharlaşma yoluyla atmosfere, adsorpsiyon (yapışma) yoluyla toprağa, akma yoluyla nehirlere ve göllere ve sızma yoluyla yeraltı sularına karışmaktadır. Kısaca kirleticiler havada, suda ve toprakta hareket halindedir ve atmosferik koşullara bağlı olarak sürekli yer değiştirmektedir. Gelişmiş laboratuvarlarda yapılan çalışmalar ile bu kirleticilerin taşınma karakteristikleri ortaya çıkarılmakta ve akibetleri belirlenmektedir.

Kirleticilerin yayılmasını önlemek için arazide bulunan farklı kirleticilerin hareket şekillerini bilmek gerekir. Bu konuda bazı laboratuvarlarda simulasyon programları kullanılmakta ve modellemeler yapılmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından kontamine arazi araştırmaları çerçevesinde kirleticilerin akibeti ve taşınma araştırmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca kirleticilerin akibeti ve taşınma araştırmaları yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.