Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Gürültü Ölçümü ve İzlemesi

Gürültü, hoşa gitmeyen ve insanlar üzerinde olumsuz etkiler yapan seslerdir. Bilhassa büyük şehirlerde gürültü seviyesi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen değerlerin çok üzerindedir. Şehirlerde gürültüyü arttıran nedenlerin başında yoğun trafik ve belediye sınırları içinde bulunan sanayi bölgeleri gelir. Bazı işyerlerinde, çalışanların algılamasını ve işitme sağlığını bozacak düzeyde gürültü olmaktadır. Bu durum çalışanların fizyolojik ve psikolojik dengesini bozmakta ve çalışma verimini düşürmektedir.

Gürültü Ölçümü ve İzlemesi

Genel olarak gürültü insanlar üzerinde şu etkileri yapmaktadır:

  • Fiziksel etkiler (geçici veya uzun süreli işitme bozuklukları)
  • Fizyolojik etkiler (kan basıncının yükselmesi, kalp atışlarının yavaşlaması, solunumun hızlanması, ani refleksler gösterilmesi ve dolaşım sistemi bozuklukları)
  • Psikolojik etkiler (aşırı sinirlilik, stres ve davranış bozuklukları)
  • Performans etkileri (çalışma veriminin düşmesi, hareketlerin yavaşlaması ve konsantrasyon bozuklukları)

Gürültüye maruziyeti etkileyen iki önemli faktör bulunmaktadır: gürültünün şiddeti ve gürültüye maruz kalma süresi. İşletmelerde gürültü kaynakları konusunda önlemler alındığı zaman, iş kazalarının düştüğü, verimin arttığı ve faaliyetlerin daha hatasız yapıldığı izlenmiştir.

Yapılan araştırmalara göre meslek hastalıklarının yüzde 10’u, gürültünün neden olduğu işitme kayıpları yüzündendir. Birçok meslek hastalıığı tedavi edilebildiği halde, işitme kayıplarının tedavisi yoktur.

Bu nedenlerle gürültü kaynaklarının ölçümlenmesi ve değerlendirmesi ve gürültü emisyonlarının düşürülmesi çalışan sağlığı ve iş güvenliği bakımlarından çok önemli olmaktadır.

Hangi sektörde olursa olsun bütün işletmelerde hava, gürültü, koku ve titreşim ölçüm, test ve analizlerinin yapılması, çalışan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından önemli olmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız gürültü ölçümü ve izleme hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.

Gürültü ölçümü ve izleme hizmetleri yanında laboratuvarımız, çalışma ortamlarına yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.