Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Balast Suyu Numune Alma

Gemilerin dengesini sağlamak amacı kullanılan yüke balast denir. Bu yük önceleri kuru yük iken, çok kullanışlı olmayınca 1800’lerin sonlarına doğru deniz suyu kullanılmaya başlanmıştır. Balast suyu miktarı, yüksüz konumdaki bir gemide yüzde 30 civarındadır.

Balast Suyu Numune Alma

Gemilerin balast tanklarına konulan sular ile hergün yedi binden fazla canlı farklı ekosistemlere taşınmış olmaktadır. Bu canlılar arasında istilacı türler de bulunmaktadır. Bu durum bu türlerin yeni bir ekosisteme girmesine ve orada yaşayan canlılara zarar vermesine neden olmaktadır. Böyle bir sorunun, daha yeni farkına varılmıştır. Balast suyu ile taşınan organizmaların yarattığı bu problemlere engel olmak için 2004 yılında uluslararası bir sözleşme imzalanmıştır (Gemi Balast Suları ve Sediment Kontrolü ve Yönetimi Uluslararası Sözleşmesi).

Bu sayede işletmeler balast suyu yönetimi üzerinde araştırmalara başlamış ve yeni sistemler geliştirmiştir. Bugün uygulamada yüze yakın sayıda balast suyu arıtımına yönelik sistem bulunmaktadır. Söz konusu sözleşme 2017 yılında yürürlüğe girmiştir.

Gemilerin balast suları ile organizmaların yeni ekosistemlere taşınması, deniz ekosistemi üzerinde en büyük tehditlerden biridir. Yeni ekosistemde istilacı olabilen canlılar, bazen bölgenin doğal ortamında yaşayan canlı türlerinin yok olmasına neden olmaktadır. Bu durum bölgedeki yerel türlerin yok olmasına, ekosistemin değişmesine ve geri dönüşü imkansız zararlara yol açmaktadır.

İstilacı türler, insan sağlığı üzerinde de problem yaratmaktadır. Balast suyunda bulunan zehirli organizmalar ve patojenlerden etkilenen deniz ürünleri ile beslenen insanların sağlıkları tehdit altına girmektedir.

Bütün bu gelişmeler sonucunda balast sularının temizliğinden emin olmak üzere örnekler alınmakta ve bir takım testlerden geçirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız tarafından balast suyu numune alma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.