Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

İçme ve Sanayi Suyu Araştırmaları - Su Denetimleri

Çeşitli şekillerde kirlenen suların etkileri büyüktür. Suların kirlenmesi, başta insanlar olmak üzere hayvanları, bitkileri ve doğal çevreyi olumsuz şekilde etkilemektedir. Kirli içme suları ve sanayi suları, insan ve hayvan sağlığını tehdit etmekte, bitkilerin yaşamasına imkan vermemektedir.

İçme ve Sanayi Suyu Araştırmaları - Su Denetimleri

İnsanların kullandıkları içme sularının veya kullanma sularının kirliliği, birçok bulaşıcı ve salgın hastalığın kaynağıdır. Kirlenmiş sularda birçok hastalık yapan mikroorganizma bulunmaktadır. Suların dezenfekte edilmesi sulardaki patojenlerin uzaklaştırılması içindir.

Örneğin salmonella, mide kramplarına, ateş yükselmesine, bulantı ve kusmalara neden olur. Bazı bakteri türleri dizanteriye neden olur. Bir bakteri türü koleraya yol açar. Parazitlerin içme sularında hiç bulunmaması gerekir. Bugün modern su arıtma yöntemleri ile parazitler engellenmektedir. Ancak kullanma sularında bulunan parazitler bağırsak enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

Tarımsal alanlarda pestisitlerin kullanılması da patojenler gibi insan sağlığı açısından tehlikelidir. Zararlılarla mücadelede kullanılan pestisit kalıntıları, yüzey sularına karışabilmektedir. Pestisitler içinde bulunan civa, çok önemli bir kirleticidir.

Özellikle içme ve kullanma sularının elde edildiği yüzey ve yeraltı su kaynaklarının kirlenmesini önlemek gerekmektedir. Su denetimleri bu amaçla yapılmaktadır. Su kaynakları çevresinin temiz tutulması, tarımda kullanılan gübrelerin ve ilaçların sulara karışmasının engellenmesi, sanayi atık sularının arıtılmadan doğaya bırakılmaması, çöp ve diğer atıkların sulara atılmaması ve deterjanlı suların belli bir yerde toplanması gerekmektedir.

Doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, laboratuvarımız tarafından içme ve sanayi suyu araştırmaları çerçevesinde su denetimleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Su denetimleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.