Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Jeoteknik Hizmetler - Dinamik Penetrasyon Testleri

Dinamik penetrasyon testleri genel olarak toprak dolgular, yol yüzeyleri, kaldırımlar ve dolgu gerektiren projelerde tercih edilen test yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda zemin sıkılığının ve yüklenme kapasitinin belirlenmesi için de dinamik penetrasyon testleri kullanılmaktadır. Keza sualtı projelerinde deniz yatağının jeolojik yapısını görmek için de bu testlere başvurulmaktadır.

Jeoteknik Hizmetler - Dinamik Penetrasyon Testleri

Bu testler genelde toprak seviyesinin üç metre kadar altında doğrudan arazide uygulanmaktadır ve toprak yüzeyinin zayıf noktaları kolayca tespit edilmektedir.

Dinamik penetrasyon testleri ile elde edilen veriler, zeminin farklı derinliklerinde Kaliforniya taşıma oranını hesaplamak için kullanılmaktadır. Uluslararası alanda kabul gören bu oran, iniş pistlerinin, yolların ve kaldırımların yük mukavemetini hesaplarken kullanılmaktadır.

Aslında dinamik penetrasyon testleri, standart penetrasyon test sonuçlarının doğruluğu ve karşılaştırılması için de yapılmaktadır. Bu testlerde, silindirik başlığı olan bir ağırlık (10-50 kilo arasında) 50 cm yukarıda aşağı düşürülür ve zemine saplanır. Her 10 santimetrede bir yapılan vuruşlar kaydedilir ve vuruş başına ortalama bir penetrasyon hesaplanır. Zeminin cinsine ve istenen değer aralıklarına göre kullanılan ağırlık farklı olabilir. İstenen derinliğe gelinmişse veya uç daha fazla ilerlemiyorsa test durdurulur.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından jeoteknik hizmetler kapsamında dinamik penetrasyon testleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Bu testlerde başvurulan standart şudur: TS EN ISO 22476-2 Jeoteknik etüt ve deneyler - Arazi deneyleri - Bölüm 2: Dinamik probe deneyi.

Ayrıca dinamik penetrasyon testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.