Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Poliklorlu Bifeniller (PCB’ler)

Havada bulunan organik bileşikler arasında en tehlikeli olanlardan biri de poliklorlu bifenillerdir (PCB). Bu bileşiklerin kontrol altında tutulabilmesini sağlamak amacı ile, insan sağlığı ve doğal çevre için yarattığı riskler dikkate alınarak çok katı yasal düzenlemeler çıkarılmıştır. Günümüzde poliklorlu bifeniller, insan sağlığının gizli düşmanları olarak tanımlanmaktadır.

Laboratuvar Özel Analizleri - Poliklorlu Bifeniller (PCB’ler)

Kalıcı organik kirleticilerden olan poliklorlu bifeniller, 1920’li yıllardan itibaren üretilmeye başlanmıştır. Ancak insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri görülmeye başlanınca, 1970’li yıllar başlarken dünyanın her yerinde üretilmesine ve kullanılmasına son verilmiştir.

Dioksinler ve furanlar gibi poliklorlu bifeniller de doğada bulunmayan sentetik kimyasal bileşikler arasındadır. İnsanlarda kanserojen etkileri olduğu, bağışıklık sistemini baskıladığı, sinir sistemini bozduğu, toksik etkiler gösterdiği ve çeşitli salgı bezlerinin normal çalışmasını engellediği tespit edilmiştir.

Yasal düzenlemelere göre, ellerinde PCB bulunduran işletmeler, bunu Bakanlığa bildirmek ve Bakanlıktan envanter kayıt numarası almak zorundadır. Ayrıca arındırma ve yok etme işlemlerinden sonra envanter bilgilerini güncellemek zorundadır. İşletmeler bu kapsamda PCB analizlerini yaptırmak, bunları etiketlemek, geçici depolama alanlarında kurallara uygun şekilde saklamak, uygun yollardan taşınmasını sağlamak ve olası tehlikelere karşı PCB bulunan ortamlarda gerekli önlemleri almak zorundadır.

Hangi sektörde olursa olsun bütün işletmelerde hava, gürültü, koku ve titreşim ölçüm, test ve analizlerinin yapılması, çalışan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından önemli olmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız laboratuvar özel analizleri kapsamında poliklorlu bifeniller (PCB’ler) test hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.

Poliklorlu bifeniller (PCB’ler) test hizmetleri yanında laboratuvarımız, çalışma ortamlarına yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.