Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Kontamine Arazi Araştırmaları - Terkedilmiş Arazi

Bilinçsiz ve sorunsuz sürdürülen tarımsal faaliyetler yüzünden sularda kirlilik artmakta ve bunu önlemek amacı resmi yollardan da bir takım düzenlemeler yapılmaktadır. Bu amaçla, arazi yönetimi, hayvansal gübre yönetimi, sulama yönetimi, bitki besin maddesi yönetimi ve bitki koruma ürünleri yönetimi gibi sistemler geliştirilmekte, işletmeler bu açılardan denetlenmekte ve gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kontamine Arazi Araştırmaları - Terkedilmiş Arazi

Örneğin bu amaçla, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılı Şubat ayında, 2016/46 sayılı Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Nitrat Kirliliğinin Önlenmesine Yönelik İyi Tarım Uygulamaları Kodu Tebliği yayınlanmıştır. Söz konusu tebliğde, nitrata hassas bölgelerde, yılda ürettikleri azot miktarına bağlı olarak işletmelere, hayvansal gübre depolamak ve hayvansal gübre yönetim planı yapmakla yükümlülüğü getirilmiştir.

Sularda nitrat kirliliği, insanlarda ve hayvanlarda farklı etkiler göstermektedir. İnsanlarda birçok kanser olayına ve mavi bebek hastalığına neden olurken, hayvanlarda karaciğer metabolizması bozukluklarına, et ve süt veriminin düşmesine, düşük doğumlara ve döl veriminin düşmesine neden olmaktadır.

Terkedilmiş tarım arazilerinde de ne yazık ki kullanılan gübeler, kimyasal maddeler ve arıtılmamış yeraltı ve atık sular yüzünden kirlenme had safhadadır. Bu arazilere kurulacak işletmeler açısından toprağın kimyasal, fiziksel ve biyolojik özellikerinin bilinmesi önemli olmaktadır.

Akredite olmuş laboratuvarlar tarafından su ölçüm, test ve analizleri yapılırken, işletmelerin doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini sağlaması açısından kendilerini kanıtlamalarına destek olunmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız tarafından kontamine arazi araştırmaları çerçevesinde terkedilmiş arazi testleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Terkedilmiş arazi testleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.