Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Karbondioksit Arkeometri

Arkeometri kavramı, arkeoloji ve metrik ifadelerinden türetilmiştir ve eski eserlerle ilgili çeşitli ölçüm ve değerlendirme işlemlerini kapsamaktadır. Arkeometri çalışmaları yapan laboratuvarlar, bu yöntemle sanayide faaliyet gösteren işletmelere, çevre radyasyon ölçümleri, kimyasal analizler ve spektroskopik analizler de gerçekleştirmektedir.

Laboratuvar Özel Analizleri - Karbondioksit Arkeometri

Arkeoloji alanında yapılan araştırmaların, kültür ve tarih açısından mümkün olduğu ölçüde tam ve doğru olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu açıdan arkeometri çalışmalarından, son yıllarda dünyanın her yerinde yararlanılmaktadır. Yeni yeni gün ışığına çıkarılan paleotik devir mağara duvar resimlerinin ve metal, cam, keramik ve duvar resimleri boyalarının kimyasal analizlerinde karbondiksit arkeometri çalışmaları önemli sonuçlar vermektedir. Benzer şekilde göl ve bataklık tortul kültelerinde bulunan uzun ömürlü bitki kalıntılarının incelenmesi ve içinde bulunan balçık katmanlarının sayılarak mutlak bir tarihlendirme yöntemi geliştirilmesi de arkeometri çalışmalarına dayanır.

Arkeolojiye dönük eskiden beri yapılan çalışmaların arkeometri olarak yeni bir boyut kazanması 1950’lerden sonra olmuştur. Bu tarihlerde, yaşam süreleri bitmiş organik maddelerin içinde bulunan radyoaktif karbon14 ölçülmeye başlanmış ve yeni bir mutlak tarihlendirme yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu yöntem sayesinde geçmiş kültürler, tarihsel döngü içinde o kültürü oluşturan insanlar, yaşadıkları o dönemdeki doğal çevreleri ve biyolojik ortamı oluşturan hayvan ve bitki toplulukları ile birlikte araştırılmaya başlanmıştır.

Bütün işletmelerde hava, gürültü, koku ve titreşim ölçüm, test ve analizlerinin yapılması, çalışan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından önemli olmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız laboratuvar özel analizleri kapsamında karbondioksit arkeometri çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.

Karbondioksit arkeometri çalışmaları yanında laboratuvarımız, çalışma ortamlarına yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.