Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Civa Tespiti, Analizi ve Çeşitlemesi

Civa tespiti, analizi ve çeşitlemesi çalışmaları, genelde işletmelerin proses sularında yapılmaktadır. Bu sularda aranması gereken en önemli kirletici kaynak civadır. Suya karışan civa, bakteriler ve canlı organizmalar tarafından alınarak metil civaya çevirilir. Organik civa bileşiği olan metil civa, son derece zehirli bir maddedir. 1 ppm’den daha düşük miktarda (1 litre sıvı içinde 1,5 mg civa) kirlilik bile canlı organizmalarda birikerek kronik zehirlenmelere yol açabilir.

Laboratuvar Özel Analizleri - Civa Tespiti, Analizi ve Çeşitlemesi

Doğada inorganik formda bulunan civa, organik formu ile çeşitli yollardan toprak veya suya geçer.

Büyük işletmelerde civa, metallerle, örneğin alüminyum ile alaşım oluşturduğu zaman, çok ciddi problemlere neden olabilir. Sıvı metal kırılganlığı denilen bu durum işletmeler için ciddi bir tehlike unsurudur.

Büyük yakma tesislerinde kömürün yanması ve bakır cevherin işlenmesi sırasında civa uçucu hale gelir ve civa bileşikleri bacadan havaya karışır. Yeterli arıtma yapılmamışsa uçucu kül içinde bulunan civa toprağa ve yüzey sularına karışarak birikmeye başlar. Civa miktarının yüksek konsantrasyonlara çıkması büyük tehlikedir. Göllerde rastlanan civanın en önemli kaynakları, demir çelik işletmeleri, kömür yakan termik santraller, evsel atıksu arıtma çamurları ve çöp yakma tesisleridir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından laboratuvar özel analizleri çerçevesinde civa tespiti, analizi ve çeşitlemesi çalışmaları da yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca civa tespiti, analizi ve çeşitlemesi çalışmaları yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.