Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Hava ve Toz Partikülleri - Gemi Emisyon Kontrolleri

Düşük maliyetli taşıma yöntemi olduğu için günümüzde, uluslararası hammadde, dökme, petrol, malzeme ve benzer yüklerin taşınmasında denizyolları tercih edilmektedir. Bugün dünya ticaretinin yüzde 90’ı denizyolları ile yapılmaktadır. Gemi taşımacılığı arttıkça aynı oranda gemi kaynaklı emisyonlar da artmaktadır. 2007 ile 2012 yılları arasında, küresel bazda karbondioksit emisyon salınımın yüzde 3’ü denizcilik faaliyetlerinden olmuştur.

Hava ve Toz Partikülleri - Gemi Emisyon Kontrolleri

Deniz taşımacılığından kaynaklanan başlıca emisyonlar şunlardır: kükürt oksitler, azot oksitler, karbondioksit, metan ve çeşitli partiküller. Bunların hepsinin, belli ölçüde küresel iklim ve hava kalitesi üzerinde etkileri bulunmaktadır.

MARPOL sözleşmesi petrol kirliliği ile birlikte, dökme ve paketli kimyasal ve zehirli maddeler, kirli sular ve çöp ve hava kirliliği konularını düzenlemektedir. Bu sözleşme 1973 yılında Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından kabul edilmiştir. MARPOL sözleşmesine, 1997 Kyoto Protokolü ile Gemilerden Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Önlenmesi İçin Kurallar başlıklı bir ek ilave edilmiştir. 2005 yılında yürürlüğe giren bu ek ile azot oksitler ve kükürt oksitlere yönelik sınırlamalar getirilmiştir. Bu sınırlamalara bütün kargo gemileri, feribotlar, yolcu gemileri ve konteyner gemileri tabi olmaktadır.

MARPOL sözleşmesi yanı sıra gemilerden kaynaklanan emisyonların kontrolü için şu gereklillikler de söz konusudur:

  • Ozon tüketen maddeler
  • Uçucu organik bileşikler
  • Gemide yakma
  • Resepsiyon tesisleri
  • Yakıt kullanılabilirliği ve kalitesi

Bütün işletmelerde hava, gürültü, koku ve titreşim ölçüm, test ve analizlerinin yapılması, çalışan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından önemli olmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız hava ve toz partikülleri çalışmaları çerçevesinde gemi emisyon kontrol hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.

Gemi emisyon kontrol hizmetleri yanında laboratuvarımız, çalışma ortamlarına yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.