Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

İklim Değişim Hizmetleri - Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Şeması Havacılık Sektörü Denetimi

Havacılık sektöründe uçaklardan çıkan karbondioksit emisyonları, insan sağlığına ve doğal çevreye büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle Avrupa Birliği Emisyon Ticareti Sistemi kapsamında, Avrupa Birliği ülkelerinin hava alanlarına iniş veya kalkış yapan bütün havayolu şirketlerine, karbon emisyonlarını kontrol altına almaları yönünde 2012 yılında bir uygulama başlatılmıştır. Bu şekilde sera gazları salınımını engellemek ve kontrol altına almak hedeflenmiştir.

İklim Değişim Hizmetleri - Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Şeması Havacılık Sektörü Denetimi

Bugün Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi, emisyon üst sınırı ve ticareti konusunda dünyanın en büyük emisyon düşürme programıdır ve 2005 yılından beri uygulanmaktadır. Ancak birçok havayolu firması, havacılık emisyonlarını düşürmeye yönelik bu programa katılmaya, maliyetlerini yükselteceği gerekçesi ile karşı çıkmışlardır. Konu bir süreliğine askıya alınmış gibi görünse de, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi konusu yakın gelecekte bir kere daha gündeme gelecektir.

Bugün için yetkili laboratuvarlar tarafından, havayolları firmaları için, uçakların kilometre başına kaç ton emisyon ve karbonsioksit saldıkları ölçülmekte ve raporlanmaktadır. Çünkü sınırlamalara uyulmaması durumunda, izin verilen değerlerin üzerine çıkan herbir ton başına düşen karbon için yıllık ilave vergi ödenmesi söz konusudur.

Avrupa Birliği ülkelerinde yayılnan 008/101/EC sayılı direktif doğrultusunda havacılık sektörü Emisyon Ticaret Sistemi kapsamına alınmıştır. Buna göre havayolu şirketleri, karbon emisyonlarını ve ton kilometre harcamalarını takip etmek zorundadır.

Laboratuvarımız iklim değişim hizmetleri kapsamında Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Şeması Havacılık Sektörü denetim hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır. Bu konuda uyulan başlıca standart TS EN ISO 14064 Sera gazları standardıdır.

Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Şeması Havacılık Sektörü denetim hizmetleri yanında laboratuvarımız, iklim değişim hizmetleri kapsamında başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.