Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Atık Çöküntü İzleme

Atık sahaları bugün atık toplama teknolojisi çerçevesinde çok önemli bir konuma sahiptir. Atık sahalarının tek görevi, sadece atıkları toplamak değildir. Aynı zamanda atıkların kontrol altına alınması ve zararlı hale gelmesini de engellemesi gerekmektedir. Atık sahalarında yaşanan patlamalar unutulmamalıdır.

Atık Çöküntü İzleme

Atık sahaların bir başka önemli görevi de, atıkların içinde yer alan zararlı kimyasal maddelerin yeraltı sularına karışmasını engellemek olmalıdır. Bunları bütünüyle sağlamak elbette mümkün değildir ancak yine de insanların bilinçlenmesi ve teknolojik imkanların artması ile birlikte atık kontrolünde başarılı olmak mümkündür.

Herşeyden önce altyapının daha yeterli duruma getirilmesi gerekmektedir. Atık sahalarının temel ilkesi, kontrollü bir alanda atıkların toplanmasıdır. Atık sahaları aslında canlı alanlardır. Bir yandan üzerine yeni atıklar eklenirken, bir yandan da belli bir olgunluğa erişmekte ve kendi sistematiği içinde atık üretir duruma gelmektedir. Bu şekilde oluşan yeni atıklar, metan gazı ve karbondioksit gibi gazlar ve atıkların türüne bağlı olarak çeşitli kimyasal maddeler ve sıvıda çözünmüş maddelerdir. Bu gazların havaya karışması, sıvıların ise toprağa ve yeraltına sızması mutlaka engellenmelidir.

Bunun yanında atık alanlar, zemin yüzeyinde çökme riski de yaratmaktadır. Atıkların sıkışması her zaman risk taşır. Yukarıda açıklandığı şekilde yeni oluşan gaz ve sıvı atıkların havaya ve toprağa karışması, atık alanlarında çöküntü tehlikesi yaratan başlıca faktörlerdir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından atık çöküntü izleme testleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca atık çöküntü izleme testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.