Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Yeraltı Suları ve Hidrojeolojik Araştırmalar - Akifer Karakterizasyonu

Yeraltı suları ve hidrojeolojik araştırmalarında amaç, yeraltı sularını bulmak ve bunlardan yararlanma imkanını tespit etmektir. Bu tür çalışmalar genel olarak üç aşamalı olarak yapılmaktadır: jeolojik araştırmalar, hidrojeolojik araştırma ve jeofizik araştırmalar.

Yeraltı Suları ve Hidrojeolojik Araştırmalar - Akifer Karakterizasyonu

Jeolojik araştırmalarının ilk adımında inceleme alanının yeri, konumu, topografyası ve arazi şekilleri tespit edilmektedir. Bölgenin jeolojik haritalarından da yararlanılarak çeşitli kayaçlar, su içerebilme ve yeraltı suyu sağlama imkanlarına göre ayrıntılı olarak incelenir. İçindeki çatlak ve boşluklar yüzünden su taşıma özelliği olan kayaçlar, çatlak, fay, erime boşlukları ve bunların aralarının dolu ya da boş olduğu tespit edilir.

Hidrojeolojik araştırmalarda, yeraltında bulunan kaynaklardan alınabilecek su miktarını tespit etmek için, yağış, akış, sızma ve buharlaşma gibi meteorolojik veriler ele alınır. Çünkü akiferin beslenmesi, mevsimlere, yağış şekline, yüzey eğimine, bitki örtüsüne ve toprağın litolojik özelliklerine bağlı olarak faklıdır. Bir bölgeye ait yağış, akış, sızma ve buharlaşma istatistik verileri, jeolojik bilgiler ile birleştirilerek yeraltı sularının beslenme gücü hesaplanır. Bu arada yeraltı sularının doğal boşalma noktaları olan kaynaklar da, çoğu zaman bölgenin genel hidrojeolojisi ve akifer özellikleri hakkında önemli ipuçları verir.

Yeraltı suları ve hidrojeolojik araştırmalarda hızlı ve kesin bir şekilde suyun varlığını tespit etmek için, aletsel jeofizik ölçümler yapılmaktadır. Bu şekilde yeraltı sularının tam yeri, sınırları ve derinliği doğru bir şekilde belirlenebilir.

Doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, laboratuvarımız tarafından yeraltı suları ve hidrojeolojik araştırmalar çerçevesinde akifer karakterizasyonu araştırmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Akifer karakterizasyonu araştırmaları yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.