Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Kontamine Arazi Araştırmaları - Kirleticilerin Akibeti ve Taşınma Araştırması

Birçok alanda kimyasal maddelerin kullanımından vazgeçilemeyeceğine göre, burada önemli nokta, bu tür kirleticilerin akibetini takip etmek, taşınım süreçlerini ve doğaya verdikleri zararı anlamak ve önlem almaktır. Kirleticilerin akibetleri ve yeraltı sularında, yüzey sularında, toprakta ve atmosferde parçalanmaları veya uzun süre doğada kalmaları takip edilmek zorundadır.

Kontamine Arazi Araştırmaları - Kirleticilerin Akibeti ve Taşınma Araştırması

Örneğin pestisitler buharlaşarak atmosfere karışmakta, veya böcekler tarafından tüketilmekte veya parçalanmaya uğrayarak sulara geçmektedir.

Kirleticilerin taşınma yöntemleri, buharlaşarak havaya karışma, toprağa yapışma, nehir ve göllere akma, yeraltı sularına sızma veya yeraltı sularında çözünme şeklindedir.

Kirleticilerin fiziksel taşınımı genelde hava ve suyun hareketi ile olabilir ya da konsantrasyon farkları nedeniyle karışım yoluyla taşınabilir. Taşınmayı etkileyen toprak özellikleri, infiltration hızı, porozite, toprağın nemi, organik madde içeriği ve pH değeridir. Taşınmayı etkileyen fiziksel özellikler, yüzey pürüzlülüğü, eğimi, yağış miktar ve sıklığı, bitki çeşidi ve büyüme süreci, sıcaklık ve rüzgar hızıdır. Taşınmayı etkileyen kimyasalların özellikleri ise çözünürlük, buhar basıncı, oktanol-su dağılım katsayısı, toprak-su dağılım katsayısı, kimyasalın yoğunluğu ve yarı yılıdır. Oktanol-su dağılım katsayısı, bir kimyasal maddenin organik ve su fazında nasıl dağılacağını yani ne kadar hidrofobik olduğunu gösterir. Toprak-su dağılım katsayısı ise, bir kimyasal maddenin toprak veya sedimana ne kadar bağlanabileceğini gösterir.

Doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, laboratuvarımız tarafından kontamine arazi araştırmaları çerçevesinde kirleticilerin akibeti ve taşınma araştırmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Kirleticilerin akibeti ve taşınma araştırmaları yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.