Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Jeoteknik Hizmetler - Zemin Testleri

Zemin testleri, güvenilir ve ekonomik tasarımlar yapmak için yapının oturacağı zemin ile ilgili jeolojik ve jeoteknik verilerin toplanması ve değerlendirilmesi amacı ile yapılmaktadır. Herhangi bir yapının yükü zemin üzerine oturur. Bu nedenle zemin özelliklerinin ve davranış şeklinin bilinmesi gerekmektedir.

Jeoteknik Hizmetler - Zemin Testleri

Zemin testleri yapılarak, zemin ve kaya katmanlarının lokasyon ve kalınlıkları tespit edilmekte ve değişkenlikler belirlenmektedir. Bu amaçla laboratuvar test ve değerlendirmeleri için örnekler alınmakta, yerinde testler yapılmakta ve zeminin tasarlanan yapı için uygun olup olmadığı tespit edilmektedir.

Bir yapının güvenilir olması ve zemine yönelik olası problemlerin önceden bilinmesi için zemin testlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Genel olarak bu testlerin maliyeti, inşaat maliyetinin yüzde biri kadardır. Ama örneğin temel kazısı sırasında farklı zemin koşulları ile karşılaşılırsa bunun maliyeti çok daha yüksektir.

Yapılacak zemin testleri ile, zeminin yapıyı taşıyabilme kabiliyeti, zemin gelecek yükleri taşıyamayacak ise zemin iyileştirmesi gerekip gerekmediği veya yeraltı su seviyesi gibi birçok veri elde edilmektedir.

Zemin testlerinde dikkate alınan başlıca parametreler şunlardır: su muhtevası, dane çapı dağılımı, kıvam limitleri, kompaksiyon (sıkışma), konsolidasyon (gerilim), kayma mukavemeti, sıkışma mukavemeti ve geçirgenlik.

Zemin kalitesi, inşaat projelerinde kilit rol oynayan bir unsurdur. Yapının destekleme kabiliyetini önceden görmek için toprağın özelliklerini bilmek gerekir. Bu nedenle zemin testleri, toprağın uygunluğunu değerlendirmek ve doğru karar almak açısından önemlidir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından jeoteknik hizmetler kapsamında zemin testleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca zemin testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.