Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Mikro Kirleticiler ve Kalıcı Organik Kirleticiler (POP’lar)

POP’lar, yani kalıcı organik kirletici maddeler, kimyasal, biyolojik ve fotolitik bozunmaya karşı muakevemet gösteren ve bu nedenle doğal çevreye kontrolsüz bir şekilde bırakıldıkları zaman çok uzun zaman parçalanmadan kalan organik bileşiklerdir. Bunların belli bir takım kimyasal ve fiziksel özellikleri bulunmaktadır.

Laboratuvar Özel Analizleri - Mikro Kirleticiler ve Kalıcı Organik Kirleticiler (POP’lar)

Kalıcı organik kirletici maddeler dendiği zaman bu gruba poliklorlu bifeniller (PCB’ler), dioksinler, furanlar ve pestisitler de girmektedir. Bunların hepsi zehirli bileşiklerdir ve kısa sürede çok uzak mesafelere hızlı bir şekilde yayılabilirler. Ayrıca besin zincirine girerek hayvan ve insan dokularında birikmeleri yüzünden dünyanın her yerinde bir sağlık ve çevre problemi oluşturmaktadır.

Kalıcı organik kirletici maddeler yağda hızlıca çözünürken, suda düşük çözünürlüğe sahiptir.

Kalıcı organik kirleticilere maruz kalmanın en önemli kaynağı gıda maddeleridir. Bilhassa yağlı et, balık, kümes hayvanları, süt ve süt ürünleri ile bu bileşikler insan vücuduna girmekte ve yağlı dokularda birikmeye başlamaktadır.

Yeraltı ve yüzey sularının kirlenmesinde en önemli faktör, suyun çözücü özelliğidir. Ancak suyun çözücü özelliği tamamen kirleticilerin yapısına bağlıdır. Dünya Saglık Örgütü tarafından sularda kirletici etki gösterebilecek dokuz faktör arasında sentetik organik kirleticiler de bulunmaktadır. Bu açıdan bu sularda bulunan mikro kirleticiler ve kalıcı organik kirletici maddeler (POP’lar), ciddi bir çevre problemi yaratmaktadır.

Doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, laboratuvarımız tarafından laboratuvar özel analizleri çerçevesinde mikro kirleticiler ve POP analizleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Mikro kirleticiler ve POP analizleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.